Yalan İle İlgili Sözler

yalan ile ilgili sözler

Yalan ile ilgili sözler yazımızda yalan ve doğru ile ilgili sözler, dostunun yalan sözleri ve sevgiliye yalan ile ilgili sözler bulabilirsiniz

Yalan İle İlgili Sözler

Yalan öyle bir şüphe katar ki insanın içine, birinin bir defa yalanını gören o kişinin bin tane doğrusunu gözden geçirir hale gelir. Bu sorgulayış dünyada çekilecek en büyük dertlerden biridir.

Yalan söyleyen birini bekleyen tehlike zannettiğinden çok daha büyüktür. Çünkü asıl önemli olan onun kimseyi söylediği yalanlara inandırıp inandıramaması değildir. Asıl önemli olan yalan söyleyen kişinin hiçbir kişiye inanamayacak olmasıdır.

Aslında üzüldüğüm şey bana yalan söylemen değildir. Asıl üzüldüğüm şey, seni kaybedişimdi. Çünkü artık sana asla inanamam. Ne kadar uğraşsam da baş köşede olduğun bu kalpte artık sana yer ayıramam.

Yalan söylemek zannedildiği gibi kolay değildir. Kuvvetli bir zekâ ve karartılmış bir vicdan gerektirir. Tüm bunlara sahip birinin hayattaki güzelliklere ulaşması ise mümkün değildir.

Bu da benim kaderimmiş. Yalan söyledi ama ne güzel söyledi. Kalbim her ağzından çıkan sözüne deli gibi inanmak istedi. Suç benim inandığım için. Bir yalanın tüm ömür boyu süremeyeceğini unuttuğum için.

Yapma işte! Yalanın kör kuyusunda çırpınacağına bırak hakikatlerin dikenleri batsın yüreğine. Yalanın dikenleri çok daha fazla acıtacak yoksa canını. Hem de bir anlık değil bir ömür boyu.

Unuttuğun bir nokta var. Yalanlarla istediğin amaçlara ulaşabilirsin. İstediğin kapıları açabilir, ulaşmak istediklerine kolayca erişebilirsin. Yalanın kötü tarafıysa o gittiğin yerlerde canın yanarsa işte o zaman söylediğin yalanlarla asla geri dönemezsin.

Hani bazı şeyler vardır hayatta, geldikleri yerde olan güzel şeyleri yok ederler. Yalan da onlardan biridir işte. Geldiği yerde iyilikten, güvenden ve sadakatten iz bırakmazlar. En güzel ve anlamlı duyguları yok edip, insanları içi boş bir et yığını halinde bırakırlar.

Güven olmazsa yalan çok olur daha fazla söz için Güven Sözleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yalanın pembesi, beyazı olmaz. Yalanın azı, çoğu da olmaz. Bir kere yalan söyleyen her zaman yalan söyleyebilir. Bir konuda yalanın rahatlığına aldanırsa her konuda herkesi aldatabilir.

Herkesin söylediği bir yalan var bu hayatta. Tek bir kelime; iyiyim. İyi değilken iyiymiş gibi gözüken herkes yüreğindeki acının mecburi yalancısıdır.

Yalanla gidilen tüm mesafeler kısadır. Uzun ve anlamlı bir yol isteyenler için tek anahtar hakikat doğasıdır. Aksi halde kısa zaferler elde edildiği sanılır. Ancak elde edilen zafer değil, tüm ömür boyu kaybedilmiş bir yaşamın kendisidir.

Hayattaki tek dileğim kimsenin yalanını anlayıp üzülecek kadar o kişiyi tanımamaktır. Çünkü ben yarına dair umutlarımı dünün yalanlarında bıraktım.

Aslına yalan tek başına anlamlı değildir. Mayası korkudan gelir. Ama bazı kişiler için önemli olan bu değildir. Mayası bozuksa kişinin yalan korkudan değil kalpsizlikten gelir.

Yalan söylemek kolay aslında. Çünkü yalan söylenin çok olur dostu. Gerçeğin etrafıysa düşmanlarla dolu. Ama mecburuz bu hayatta vicdanımız rahat olacaksa düşmanlarla son nefese kadar savaşmaya.

Hainlik demek aslında yalan demektir. Tüm ihanetlerin, kalp kırıklıklarının, ayrılıkların başında yalan gelir.

Yalan öyle kuvvetli ve öyle hızlı ilerler ki doğru daha yola çıkmadan yalan tüm kalplere zehrini salmıştır bile.

Yalan söyleyenler aslında kendisine inanmayan kişilerdir. Kendilerini sevmezler, kendilerine söylenmiş olan yalanları affedemezler. Bu yüzden tüm insanlara nefretlerini göstermek ve intikamlarını almak için yalan söylerler. Bazen en büyük şeytanlar en üzgün kurbanlardır.

Aptallar da yalan söyler. İş söylenen yalanı gerçekten söyleyebiliyor olmaktan geçer. Bu da vicdanı köreltmekten gelir. Aksi halde söylenen her yalan aptallığa atılan bir imzadır. Ötekisindeyse kararmış bir vicdandan başka geriye ne kalmaktadır?

Bana yalanlar söylediğini anladığımda öyle çok üzüldüm ki. Ama sonra düşündüm de bazen en çok nefret ettiğimiz kişilere yalan söyleriz. Bazen de çok korktuklarımıza. Ben sana ne nefret ne de korku vermemiştim oysa. Yine de hoşça kal sen. Yalanlarına rağmen, insanlığa olan umudumu çalmış olmana rağmen.

İnsanların işlediği binlerce günah vardır. Ancak her günahın altında yatan temel şey yalandır. Günah işlemek için yalanla beyinler kandırılır, kalpler karartılır. O yüzden unutmamak gerek ki tüm kötülüklerin en başında yalan yer alır.

En komiği de hayatta asla yalan söylemedim diyenler. Beyazı, pembesi, siyahı bu kadar çok rengi varken yalanın mümkün müdür ki acaba hiç yalan söylememiş olmak. En büyük yalan, yalan söylemediğine inanmak.

Herkesin nefsinde vardır yalan. İnsan en çok kendine yalan söyler. Her gün nefsini aldatmak için türlü yalanları ipe dizer. Ama gerçekler hep ortaya çıkar. O nedenledir ki insan önce kendine yalan söylemeyi bırakmalı. Sonrasında da iyi ve anlamlı bir ömür için insanlığı yalandan arındırmalı.

Yalan Sözleri

Bazen gülmek için öyle şakalara, komikliklere falan gerek yokmuş. Zira bazılarının yalanları hepsinden daha komik ve aynı zamanda oldukça boşmuş.

Aşk için dedi. Aşkın yalana ihtiyacı yoktur dedim. Çünkü aşk yalanlarla değil, hakikatlere rağmen ayakta kalabilirse aşktır. En derin duygular gerçeklerin pençesindeyken anlam kazanır.

Ölüm gibi dedim. Ölene kadar dedim. Öyle gerçek ve öyle güzeldin. Ama sen bu dünya kadar yalan çıktın. Bir vardın, bir yoktun.

Yalandan kim ölmüş diye bir söz vardır. Ama bilmezler gerçeği. Yalandan ölen çoktur. Güven ölür en başta. Sevgi ölür. Dostluk ölür, en güzel bağlar ölür. Yalandan öldürenlerle değil gerçeklerle yaşatanlara olsun sevdamız.

Bazı insanlara ağzından yemek varken değil ağzında bu kadar çok yalan varken konuşma demek istiyorum.

Sizin gözlerinizde yücelmek için yalana ihtiyacım yok benim. En gerçek sözlerle ezilsem de aslında en yüksekten size bakıyor olduğumu bilirim.

Yalan söylenince arkadaşı kızgınlık sanırlar. Kızgınlık kolay. Ama yalanın arkadaşı kızgınlık değil kırgınlıktır. Kırgınlığın geçmesiyse sanıldığı kadar kolay değildir. Bu yüzdendir yalanın her güzel şeyi bitirişi. Güzel kalpler affedemez kırgınlığın getirdiği o acı hissi.

Çocuklar gibiydim seninleyken. Ama sevinç değildi yaşadığım. Bir çocuğun kolay inanışı gibi sana kolayca aldandım.

Yalanlar bir gün mutlaka ortaya çıkarlar. Ve o zamana dek kurulan ne varsa bir an içinde tüm bunları yıkarlar. O yüzden şimdi saltanat kurduğuna inananlar, zamanı geldiğinde koca bir enkazın altında kalacaklar.

Yalan bir sis gibidir. Kısa süreliğine kapatır gözleri. Gözlerle birlikte gönülleri de. Ancak gün gelir, sis dağılır. Tüm hakikat ortaya dağılır. İşte o zaman dağılmamak için en başta dağıt sis bulutlarını. Yalanın yıkımına değil, gerçeğin düzenine inan.

Yalan söylediğin gibi keşke inanabileceğim yalanlar söylemiş olsaydın. Vicdanın kadar zekân da körelmiş.

Aslında kolaydır yalanı anlamak. Doğrunun ispata, yemine, çok söze ihtiyacı yoktur. Yalan karmaşık, doğruysa basittir. Ama bu basitlikle tüm yaşamı anlamlı kılacak kadar asildir.

Keşke yalan söylemek için aradığın bahaneler ve gösterdiğin çabalar yerine beni sevmek için çaba gösterseydin. O zaman ben seni en affolunmaz hakikatlerinle sever tek bir yalanın bile giremeyeceği sonsuz dünyamda saklardım.

Söylediğin her şeye inandığımı bilmek seni daha da cesaretlendirmiş olsa gerek. İnancım sevgimdendi. Şimdi seni affedemeyişim de sevgimden. Öyle çok sevdim ki, öyle çok yandı canım. Beynimden attığım tüm yalanlarını kalbimden atamadım.

Yalan ile ilgili sözler yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın