Ölüm İle İlgili Sözler

ölüm ile ilgili sözler

Ölüm ile ilgili sözler yazımızda acılı ölüm ile ilgili sözler, ölümle ilgili laflar ve acılı ölüm sözleri bulabilirsiniz.

Ölüm ile İlgili Sözler

Ölümünü bekleyen bir insanın çaresizliği vardı üzerimde. Sanki ne kadar çırpınsam da batacak gibiydim, ne yaparsam yapayım sonum hazırdı sanki. Ama bak, sandığım gibi olmadı, çaresiz hissetmem boşunaymış. Meğer her zorluk gelir geçermiş, ölümden başka her zorluğa çare bulunurmuş.

Ölümden daha gerçek ne olabilir şu hayatta? O kadar sahici, o kadar can acıtıcı ve o kadar kesin bir son ki; yok sayabilmek mümkün değil. Ölüm yokmuş gibi yaşayabilmek, bir an bile mümkün değil.

Ölümün yollarımızı ayırmasını beklemiyordum sevgilim. Bir gün biteceğini biliyordum ama bu şekilde değil. Ölümün bu denli yakınımızda olduğu, ansızın gelip seni benden alacağını asla tahmin edemezdim.

Hayatın güzelliğini göremeyen, ölümünü bekler durur çaresizce. Yaşamaktan tat alamayan, çevresindeki doğal güzellikleri göremeyen bir kişi için ölümünü beklemekten başka yapacak bir şey kalmamıştır.

Ölümün sahiciliği, insanları köşeye sıkıştırır adeta. İnkar edemezsin, gidenin dönmesini bekleyemezsin, ya ölmezsem diye umut edemezsin. Somut bir gerçek gibi dikilir işte, insanın karşısına. Ölüm vardır; belki de bu dünyanın tek gerçeğidir.

Ölümümden sonra anmasınlar beni, neye yarar? Kimse ağlamasın ardımdan, üzülmesin, gözyaşı dökmesin. Şimdi yanımda olsun gerçekten sevenlerim. Ben öldükten sonra değil, şimdi beni sevdiklerini göstermelerini isterim.

Yaş aldıkça sevinemez insan. Yalandır yani o doğum günü kutlamaları, pasta üflemeler, gülücükler, sarılmalar… Her geçen yıl insanı ölümüne yaklaştırırken, bir yıl daha yaşlandım diye seviyor olabilir mi?

Toprağa karışınca bedenim, ardımdan ağlayanlar olacak bilirim. Oysa ölüm hepimiz içindir, ne yalnızca benim için ne de senin.

Kalıcı izler bırakamazsan eğer şu hayatta, ölümünden sonra unutulur gidersin bir anda. Senin adını taşıyan bir eserin, unutulmaz bir başarın, senden bir parça olan çocuklar, senin imzanı taşıyan bir başarın yoksa eğer, unutulursun. Hem de beklediğinden daha kısa bir zamanda!

Yaşamanın güzelliği, ölümün uzaklığından gelir. Kimse ölümünün yakın olduğunu düşünmez, kendi öldüğü günü hayal etmez. Ölüm uzaktır insanlar için, bu yalana aldanır ve yaşamayı güzel bulur.

Hayat ve Ölüm kardeşdir. Daha fazla makale için Hayat İle İlgili Sözler yazımıza göz atabilirsiniz.

Mezar taşıma yazılan adımı görünce, gözlerin dolacak mı diye merak ediyorum. Ağlayabilecek misin benim için? Gözyaşı dökebilecek misin ardımdan? Yoksa ifadesiz gözlerle öylece bakacak mısın, herkes gibi başında dikilip mezarımın, sonra da çekip gidecek misin?

Ölümsüzlüğü bulduğunu sanan birinin mutluluğu var üzerimde. Sen bana geldin ya, ne ölüm ne de zulüm yüzümü düşerebilir artık. Sen varsın ya artık yanımda, ne bir zorluk ne de bir engel beni yıldırabilir artık.

Bir damla su bile daha sonsuzdur insandan. O su damlası hiçbir yere gitmez, asla yok olmaz, şekil değiştirir sadece. Dünya üzerinde gezer durur ama yok olmaz, yeniden dönüşüverir su damlasına. Ama insan öyle değildir, sonu vardır, toprağa karıştıktan sonra ise, her şey bitmiş demektir.

Tam her şeyi boş verip, mutlu olmak için direneceğim, ölüm geliyor aklıma… Ölümün olduğu bir dünyada insan nasıl mutlu olabilir? Ölüm gibi acı bir gerçek varken, insan nasıl ölümü yok sayıp gülüp eğlenebilir?

Öleceğimi bilsem de gelirdim sana. O kadar istedim, o kadar bekledim ki seni, ölüm bile geri çeviremezdi beni yolumdan. Senin kollarına koşmaktan, ölüm bile alıkoyamazdı beni.

Ne zaman çaresiz olsam, aklıma ölümü getiririm. Bak, derim, ölmedim hala hayattayım. Demek ki çaresiz değilim, demek ki hala umut var. Demek ki, hepsi geçecek. Ölmediysem, hala hayattaysam çaresiz değilim demektir.

Umudun bir renki olsaydı eğer beyaz olurdu. Ölüm ise siyah… Umut başlangıçları çağrıştırırken, ölüm bitişleri çağrıştırır her zaman. Umut bembeyaz bir gelecekken, ölüm sessizce siyahın matemini taşır.

İnsan dediğin, doğduğu günden öldüğü güne kadarki süreyi yaşamakla yükümlüdür. Bu süre içinde karşısına ne çıkarsa razı olmakla, kaderimdir demekle yükümlüdür. Üstelik bunu bile bile yaşamalıdır, ölümünü sessizce beklemelidir, isyan etmeden…

Ölüm zamanın gelene kadar vaktin var demektir. O zamana kadar doya doya yaşabilirsin hayatını. Saat senin için durana dek, atmaya devam edecek kalbin. Ama gün gelecek her şey bitecek. Gerçek sonun gelecek ve bu hayat sadece senin için bitecek.

Ölümü düşünerek akıl sağlığını koruyamaz bir insan. Yapısı gereği ölüm çok uzaktaymış gibi davranmalıdır. Devamlı ölümünü düşünerek mutlu olabilmesi mümkün değildir. Ölümün onun için çok uzaklarda olduğuna inanmaya ihtiyacı vardır.

Ölüm Sözleri

Geldik, gidiyoruz şu dünyadan da, bir ölüme çare bulamadık gitti. İnsanoğlu her derdi çözebildi, her zorluğu yenebildi ancak bir tek ölüm karşısında çaresiz kaldı. Son nefesten sonrasına kimse müdahale edemedi.

Varlığınla beni ne kadar mutlu ettiysen, yokluğunla da bir o kadar üzdün. Mutlu etmen kendi isteğinleydi, o yüzden sana teşekkür ederim. Ama üzmen senin suçun değildi, çünkü ölüm karşısında sen de çaresizdin.

Bir bitkiyi koparırken asla düşünmezsin, bir hayvanı sırf derisi için ya da etini yiyebilmek için öldürüğüde de aklına gelmez. Ölümün aklına gelmesi için ya kendini ya da başka bir insanın ölümünü düşünmen gerekir. Sanki bu dünyada yaşamaya hakkı olan tek varlık insanmış gibi…

Hiç kimse ölümsüz değildir. Bu dünyada yaşayan, havasını soluyan her canlı er ya da geç tadacaktır ölümü. O yüzden hepimizin ortak paydası ölümdür. Herkes farklı bir hayatı yaşayabilir. Uzun ya da kısa, güzel ya da kötü olabilir bu hayatı. Ama herkesin sonu aynıdır, ölümle biter hayatlarımız.

Ne dersen de, unutmayacağım seni. Bana ne kötülük edersen et sevmeyi bırakmayacağım. Ölsem de aşkın benimle yaşayacak mezarımda. Öylesine büyüktür benim sevgim, öylesine sonsuzdur.

Mezarının başında ağlarken, eski günlerimizi andım. Bir anda güller açtı yüzümde. Ne güzeldik, ne özeldik seninle ben. Ne güzel günlerimiz olmuş da, kıymetini bilememişiz meğer. Şimdi mezarının başındayken bu gerçeği anlamam ne acı.

Yıllar geçip giderken ayrılığımızın üzerinden, tek bir isteğim var senden. Tamam sevme beni, tamam kiminle olmak istiyorsan onunla ol; ama ne olursun unutma beni. Unutma seni ne kadar çok sevdiğimi.

Kalbimi kırdığın o günden beri, öldüm sanki. Tüm hislerimi çekip aldın içimden, hatta tüm yaşam enerjimi alıp götürdün. O günden beri yaşayan bir ölüyüm artık ben. Anlıyor musun, yaşarken öldüm ben?

Acını çok büyük sanıyorsan eğer, ölümden bihabersin demektir. En ufak bir zorlukta pes ediyorsan şimdi, çaresiz ölümünü bekleyeceksin demektir. Hayatın engebeli bir yol olduğunu öğrenmelisin, ölümden başka her şeye çare bulanacağını da bilmelisin.

Saçlarında dolaşan bahar kokusu ne kadar da yaşamı andırıyordu. Ölüm yoktu sanki hiç, yaşamak sonsuzdu. Baharın kokusu ne de güzeldi, saçlarını okşarken aklıma takılan o melodi gibi…

Sabah olup da gözlerini açabildiysen eğer, hala umudun var demektir. Nefes almaya devam ettiğin sürece umudunu kesemezsin. Ölene kadar mücadelene hız kesmeden devam etmelisin.

Geçmez sanma geçecek elbet. Acıların dinecek, yaran iyileşecek, sıkıntılar elbet bir gün bitecek. Ölmediysek iyileşeceğiz demektir. Gerçek son olan ölümle tanışmadıysak daha, umutla yaşamaya devam edeceğiz demektir.

Ölüm ile ilgili sözler yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın