Menfaat Sözleri

menfaat sözleri

Menfaat sözleri yazımızda kendi menfaati için sözler, kısa ağır menfaat sözleri ve nankör çıkarcı insanlara menfaat lafları bulabilirsiniz.

Menfaat Sözleri

Bir menfaat davası tutturmuş gidiyor insanoğlu. Çıkarı için dostunu satıyor, sevdiğinden vazgeçiyor. Yeter ki ucunda kendi kazansın.

Bunun için onu seveni gözden çıkarıyor. Oysa ki unuttuğu çok şey var: Dostluk, kardeşlik, sevgi, bir olmak

Ailen para kazanmadın diye sevmez, sevdiğin ilgilenmedin, dostun vakit ayırmadın diye sevmez; patron işe yaramazsın der sevmez, çocuğun cebin boş diye sevmez. Kısacası insana bir şey vaat etmezsen kimse seni sevmez.

Sen de birilerine yaranmak için çabalar durursun. Yeri gelir çabanın karşılığını alırsın, yeri gelir yetmez. Bırak insanların isteklerine kul köle olmayı. Sen ne istiyorsan onu yap.

Dünya senin etrafında dönüyormuş gibi hep kendi düşünüyorsun. Sadece kendin kazanmak istiyorsun. Bunu yaparken de kıymetli şeylerden vazgeçiyorsun. Fakat böyle yapmak seni anca büyük kayıplara ulaştırır. Menfaatin için kaybettiklerine, vazgeçtiğin her şeyden daha çok üzüleceksin.

İlk bakışta tanırsın aslında menfaatçi insanı; burnu havada yürür, kimseyi önemsemez. Tek derdi kendidir. Başkası ölmüş mü kalmış mı umurunda olmaz.

Kendine fayda sağlamayan ağacı bile sulamaz. Hep kazanmak ister, yararlanmak ister. Uzak durun bu düşüncede insanlardan. “ Rabbena hep bana “ diyorsa zaten çoktan bellidir bencil olduğu.

Bilmezdim ki insanlar benle yalnız menfaatleri için birlikteymiş. Gülüp eğlendiğimiz, ağlayıp dertleştiğimiz zamanlar ne çabuk unutuluyor. Burada anlıyorum dünyanın fani olduğunu ve insanın çiğ süt erdiğini.

Burada hatırlıyorum sevdiklerimin benden çıkarlarını.  İnsanın insandan çıkarı bitince dost düşman, sevgili el oluyor.

İyilik etmek karşılıksız yapıldığında güzel bir sevaptır. Fakat iyilik menfaat için yapılıyorsa oldukça çirkin durur. Bir elin verdiği, diğer elde görülmemesi gerekir.

Kaldı ki duyura duyura, insanların gözünde statü kazanmak için, gösteriş uğruna iyilik yapmak, insanın kendine yaptığı kötülüktür. İyilik yapılan insanın onurunu ezerek  ona da kötülük yapmış olur.

Daha fazlası için Kısa Sözler

Bir şeyler kazanabilmek için kendinden vazgeçme. Kendine saygını kaybedip peşinden koştuğun şeylerin kölesi olma. Yoksa kimsenin gözünde itibarın kalmaz.

Sana verilecek şeylerde gözün tok olsun. Bir zeytin koparacağım diye kendini ağaca da ormana da rezil etme.

İnsanların menfaatleri bitince nasıl da arayıp sormuyorlar. En zor zamanlarında elinden tuttuklarınız gün gelip rahata erince yüzünüze bile bakmıyorlar.

Siz de zamanında yaptığınız iyiliklerle kalıyorsunuz. Ama buna üzülmeyin, insanları tanıdığınızı anlayın ve tecrübe olarak değerlendirin.

Siz üzerinize düşeni yaptınız. Bir daha kapınızı çalarlarsa dahi açmayın.

Eğer bir çıkarı olmazlarsa vefasız insanlar sizi tanımazlar. Aç susuz kalsanız bile onlara bir faydanız olmadığı için size yardım etmezler.

Vefanın insan için önemi budur. Yaptığınız iyiliği unutur ya da daha çok faydalanmak ister menfaatçiler. Tıpkı bir sinek gibidirler, kanınızı emip bırakırlar.

İnsan meyve vermeyen ağacı sulamaz, süt vermeyen ineği beslemez ve en kötüsü işine yaramayan kişileri hatırlamaz.

Menfaat Lafları

Karşılıksız iş yapmayan insandan daha kötüsü sadece kendini düşünerek davranan insandır. Bu insanla ne yola çıkılır, ne dost olunur ne de alışveriş yapılır.

O doğadan, havadan, hayvandan ve insandan çıkar sağlamadığı sürece kılını kıpırdatmaz. ‘Hani bana’ mantığıyla çalışır durur kafası. Ve en kötüsü ise menfaati uğruna neleri yitirdiğini fark etmez.

Dünya üzerinde yaşayan toplum, birbirleriyle sürekli etkileşim halindedir. Yalnız bu toplumda etkileşimi sadece çıkarına kullanan insanlar vardır.

Selam verip borçlu çıktığınız insanlar bunlardır. Bencilliğin en kötü aşaması bu seviyeye ulaşan menfaati kişiliklerdir. En doğru hareket ise, bu kişilere selam dahi verilmemesidir.

Hiçbir insanın samimiyetine aldanma. Menfaat insanoğlunda her şeyden önce gelir. Ve ne güzel özetlemiş insanı Mehmet Akif; Allah cenneti vaat etmeseydi kuluna, kul ona secde bile etmezdi.

Ne yazık ki bu söz doğru. Bazı ibadetler bile Allah rızası için değil sırf cennete gidebilmek için yapılıyor. Bu yüzden hiç kimsenin iyi niyetine aldanmayın.

Kendi menfaati uğruna orman yakan da vardır, adam öldüren de. Menfaat o kadar bir şeydir ki insanlıktan çıkarır. O nedenle menfaatlerinizi ayağınızın altında ezin.

Varsın kimse size değer vermesin. Siz insanların mutluluğu için bir şeyler yapın. İnsanlar başkalarının mutluluğuyla daha çok mutlu olurlar. Menfaati bir kenara bırakarak kendiniz için değil ‘başkaları’ için çabalayın.

Güneş kendisine doğmadığında beddua eder sabaha menfaatçiler. Onlar dünyanın kendi istek ve çıkarları doğrultusunda hareket etmesini ister.

Arı bal yapmazsa çiçekleri ezer geçer. Çıkar onlar için hayatın en önemli parçasıdır. Menfaatçi insanlar yeri gelir anne babasını dahi tanımaz. Kısacası onların istediği olursa tüm dünya iyidir, olmazsa kötü.

Yapacağın iyiliğin Allah katında kabul görmesini istiyorsan iyiliği yalnızca Rabbin için yap. Gün gelir ben de iyilik yaptığım kişiden iyilik görürüm, iyilik yaptım bir sevap daha kazandım diye değil de ‘Allah rızası’ için yap.

Çünkü Allah’ın senden razı olması bunlardan daha önemli. Hem yaptığın iyiliği kendi çıkarın için yapmazsan bir beklentin de olmaz.

İnsan doğası gereği böyle midir bilinmez ama kâr sağlamayan işe el atmaz. Bu bir nevi ‘boşa enerji harcama’ gibi bir durumdur.

Oysa dünya üzerinde yapılan hiçbir şey boşuna değildir. Her şeyin bir karşılığı bir bedeli elbet vardır. Bunu bilmek ama karşılık beklemeden de iyi işler yapmak erdemli ve hakikatli bir insan olmanın temelidir.

Menfaatçi istediğini elde etmeye odaklı insan türüdür. Ve bu insanlar, dost  olunacak en son kişilerdir. Parası biter, işi batar, aç kalır ve sizin bir anda onun dostu olduğunuzu hatırlar.

Başı sıkışsa hemen kapınıza gelir, sizden yardım ister. Bu durumda verilecek en güzel cevap ise şudur: “Allah versin kardeşim.”.

Menfaat sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın