Kitap Sözleri

kitap sözleri

Kitap sözleri yazımızda duyulmamış kitap sözleri, marjinal kitap alıntıları ve insanlık kitap alıntıları bulabilirsiniz.

Kitap Sözleri

Sonra dedim ki kendi kendime: Yine olsa yine yazarım güzel sözler o gül yüzüne. Yine olsa yine kalırım o güzel gülüşüne. Yine olsa yine aklım kalır güzel sesinde.

Sevmeli insan, çok sevmeli. Güzel şiiri, güzel olan her şeyi. Sevmeli insan, çok sevmeli.  Bütün çocukların kalbindeki o güzel masumiyeti sevmeli. Sevmeli insan, çok sevmeli.  Yaratılan her şeyi Yaratan hatırına sevmeli. Sevmeli insan, çok sevmeli. Kendisine verilen kendisini sevmeli. Sevmeli insan, çok sevmeli. Bütün incelikleri ile yaratılan bu dünyada ki güzellikleri sevmeli. Sevmeli insan, çok sevmeli. Kalbindeki o masumiyeti sevmeli.

Mavi rengini severim. Turuncu rengini severim. Pembe renkleri  severim. Ama seni, hep seni ve yine seni severim. Sen kalbimin mutluluğu. Sen gönlümün umudu. Sen aklımın ve ayrıca gözlerimin nuru. Mor rengini çok severim.  Yeşil rengini çok severim. Beyaz rengini çok severim. Ama seni, hep seni ve yine seni severim.  Sen bütün renklerin huzuru. Sevgin kalbimin mutluluğu. Sen Aşkın inceliği. Ama seni, hep seni ve yine seni severim. 

Her insan güzel sevmek ister aslında. Mühim olan doğru olanı sevebilmektir. Doğru olan kimdir diye sorarsan cancağızım. Doğru olan doğruyu sevendir. Yanlışı sevenden doğru çıkmaz. Doğruyu arayan güzeli bulur.  Yanlışı arayan ise güzelden olur. Güzel olan kimdir diye sorarsan cancağızım. Güzel olan kalbimizdeki ince duyguları bile bilen ve aşkı ile gönülleri sarhoş eden Mevla’dır.

Mecnunları unutturacak, Leylaları öldürecek güzellikte. Gözlerinle mecnunlar unutulur, binlerce leylalar gömülür kalplerin ta en derinlerine. Gülüşün binlerce müzisyenin yazdığı en güzel notaları unutturur, bütün şiirleri sildirir.

Bilmem nasıl bir güzelliktir bu Papatyam, tutuşur kalbim. Nasıl bir alevdir bu çiçekler açar kalbimde, umutlar yeşerir. Beni çöllere salan bir yangındır bu. Bilmem nasıl bir alevdir bu. Beni kül eden bir Güldür bu. Savrulur yine benliğim Senlikte. Beni benden eden bir deliliktir bu. Bilmem nasıl bir masumiyettir bu. Kalbimi çocuklaştıran bir ateştir bu. Yandım, kül oldum, eridim. Beni sana sürgün eden bir aşktır bu.

Daha fazlası için Kısa Sözler

Yüreğim aşkın ile sarhoş oluyor. Engel olamıyorum, Gözlerim gözlerini arıyor. Bir gülüşün için kalbim gün sayıyor. Aşk çiçeğim yine kalbim sızlıyor. Geçmişim Birgül geleceğim senin ile Nurlanıyor. Neredesin şimdi gönül susmak bilmiyor. Yollarda kaldı aklım, kalbim, sevdam beni benden alıyor. Adın dahi kalbime huzur vermeye yetiyor.

Kapat gözlerini kimseler bilmesin. Yalnız ben gözlerinin mavisinde dolanayım. Gülüşünün kenarında yalnızca ben bulunayım. Yüzündeki o Güneş, o güzel ışıkta bir tek ben parlayayım. Yalnız benim için bak ve dal derinlere.

Masum insanları hep severim küçüğüm. Masumiyeti kalbinden yüzüne yansımış insanlar var ya, onlar saflığın, temizliğin en güzel örneklerindendir. Bir masumiyet ki küçücük bir çocuğun kalbine dahi dokunabilecek sevgiyi hissettirir. Bir masumiyet ki küçücük bir karıncanın dahi gönlünü incitmeyecek güzelliktedir. Masum insanları hep severim küçüğüm. Masum insanları hep sen de sev küçüğüm.

Nedendir bilmem hep çocukça davranan insanlara kayıyor kalbim. Hep içinde derin bir saflık ve temizlik ve insanlara kayıyor kalbim. Tıpkı bir vapur turu yaparken martıların denizle buluşmasını seyreder gibi dalgalanıyor kalbim.

Kitap Alıntıları

Mevla’m Sen kalbimde olalı ki hep vardın. Seni bildim bileli yandım aşkına. Merhametine hayran kaldım. Âşık maşukuna naz eyler. Maşuk aşığı kül eyler. Mevla’m her zerrem âşık sana. Cemal’in gören âşıklar ebedi ölmez Allah’ım. Bizi ebedi ölmeyen âşıklardan eyle. Sevdanın güzelliği beni hayrete düşürüyor. Aşkının muhteşemliği  beni hayrete düşürüyor.

Biz gelmedik dünyaya aş için küçüğüm. Aş sadece bir ihtiyaç.  Bak her şey Allah Der. Aşktır Allah’ın nuruna hasret. Geldik dünyaya aşk için. Hasret olduğu aş aşkta. Sanıyor musun ki aş cennette yok. Cennette aş var. Lakin Aşk ile harlanmak için kaldık dünyada.

Yunus Emre der ki ölen beden imiş, âşıklar ölmez. Bülbül niye mahzun biliyor musun?  Dikenin acısından çok, Gülün dikeni batırması onu üzdü. Anlam veremiyordu bülbül buna.  O ki Gülün masumiyetine vurgundu. Gül ki aşkın masumiyetiydi. Ama gül kendisini çok seven bülbülü kırdı. Gülün dikeni yaralar mı bülbülü? Peki, bu ne güldür ki dikeni dahi özlem bırakıyor. Gülün dikeni dahi bülbüle merhemdir. Güldür ki bülbülün neşesi. Güldür ki hakikatin incisi.

İnsan ne zaman kaybeder biliyor musun? İnsan kendine değer vermediği zaman kaybeder. Sen kendine değer vereceksin ki başkası da sana değer versin. İnsan ne zaman kaybeder biliyor musun? Kendin de çok gereksiz insanlara değer verdiği zaman kaybeder. Asla iyilik yapmaktan vazgeçmeyeceksin ama seni sevmeyenden ve seni değersizleştiren de uzak duracaksın ki incinmeyesin.

Gerçek ve temiz seven âşıkların gözleri yaşlı, gönülleri yaşlı. Âşık dediğin mecnun misali sever. Bırak Leyla’ya kıymayı, Leyla’ya değen gözleri bile incitmeye kıyamayan bir Mecnun gibi sever. Âşıklar Mecnun gibi sevmeli. Leyla’nın içinde olduğu kalbi kırılmayacak bir incelikte sevmeli. Aşk aşığın servetidir. Âşık her zaman borçludur maşuka. Âşıkların bir beklentisi yoktur.

Buyurun yarenler! Buyurun dostlar! Buyurun canlar! Sizlere elveda,  biz gider olduk. Dostlarım elveda, biz gider olduk. Âşık olanlar durmaz gider dostuna. Biz bu dünyaya geldik Aşk hatırına. Sizlere elveda, biz gider olduk dostlarım. Elveda biz gider olduk Maşuka. Bir ben değil, bütün âşıklar gider oldu Maşuka. Sizlere elveda, biz gider olduk.

Garip gönlüm dalgalanıyor. Adını andıkça gönlüm yanıyor.  Garip gönlüm dalgalanıyor. O güzel yüzüne kalbim hasret kalıyor. Garip gönlüm dalgalanıyor. Güzel sesini kalbim yine özlüyor. Garip gönlüm dalgalanıyor. Nuru cemaline kalbim âşık oluyor. Garip gönlüm dalgalanıyor. Nur yüzüne kalbim tebessüm ediyor.

Kitap sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın