Kahve Sözleri

kahve sözleri

Kahve sözleri yazımızda kahve paylaşımı yaparken yazılacak sözler, eşle içilen kahve sözleri kısa ve kardeşle içilen kahve lafları burada

Kahve Sözleri

Kahve dostun şerefine, sevgilinin endamına içilir. Karşılıklı içilen kahve ile yapılan muhabbet dostluğu pekiştirir, aşkı yüceltir. Çay değil kahvedir gönüllerin sultanı. Pişmesi 40 dakika sürmez, hatırı ise 40 yıl sürer. Hatırınızı bilecek kişilerle için kahvenizi.

Önce açarsın kavanozu mis gibi kokusu yayılır tüm mutfağa. Sonra bir kaşık koyarsın cezvene, biraz da suyunu eklersin. Sonra bekle babam bekle. Pişti mi muazzam köpüğüyle doldurursun fincanına. Geçersin pencerenin karşısına. İçersin kahveni, tüm yalnızlığına!

Sabah uyandığınızda kendinize sade bir kahve yapın, mahmurluğunuzu alsın. Öğle vaktinde orta bir kahve için, kan şekeriniz artsın. Akşam ise bol şekerli bir kahveyle ailenize vakit ayırın, oturup hal hatır sorun. Kahvenin de içilecek vakti vardır. Kahveyi ne zaman içtiğiniz nasıl içeceğinizi de etkiler aslında. Ama şekersiz de olsa akşam ailenizle içtiğiniz kahvenin tatlı geleceğini unutmayın.

Kahvenin birçok çeşidi vardır. Türk kahvesi, menengiç kahvesi, dibek, filtre… Kahve ise her çeşidinde farklı bir hava farklı bir tat sunar damaklara. Tüm kahve sevenler toplanır masaya. Köpüğünden telvesine kadar bir sohbettir ki akar gider. Ve kahve farklı insanları bir araya getirir.

Özen göstermediğin kahveden istediğin tadı alamazsın. Soğuk suyunu koyacaksın, arada bir karıştıracaksın, bekleyeceksin ki kahve tadını alasın. Öyle üstün körü yapılan, sıcak suyla pişirilen kahveye kahve mi denir ? Kahve sabır demektir, sabırla beklemezsen acı bir tat alırsın sadece. Aşktan alacağın tat gibi.

Aslında önemli olan kahve değil, kahveyi kiminle içtiğinizdir. Tadı bir dostla, kahveyle çıkar kahvenin. Zoraki ve ciddi ortamlarda içilen kahve tat vermez insana. Keyifle içilmeyen kahve acı gelir. O yüzden sevdiğiniz herkese bir kahvelik ayıracak vaktiniz olsun.

Daha fazlası için Kısa Sözler

Sevdiğiniz insanlara kahve ısmarlayın. Cezveye yalnız kahve koymayın; sevgi koyun, güven, birlik koyun. Sonra da 40 yıl hatırı da eklerseniz kahveniz tamamdır. Kahveyi de ziyan etmeyin sevgiyi de. Koyun karşılıklı için sevdiklerinizle.

Oturdum düşündüm de şunca yılın yorgunluğunu ne bir deniz kenarı manzarası alır, ne de gezmek. Bunca yıl yaşadıklarım biriktiyse eğer artık rahatlayıp olan biteni unutmak lazımdır. Ama ne kadar uyusam da geçmiyor yorgunluğum. Ancak bir kahve alır yorgunluğumu. İnzivaya çekileceğim ve kendime bir kahve ısmarlayacağım.

İşten yorgun argın eve geldiğinde at kendini balkona. Koy bir bardak kahveni. Aç en sevdiğin müziği, uzaklara dal. Sen kahveni yudumlarken şarkın söylesin içinden geçenleri. Kahve olmadan dinlenemez, şarkı olmadan iyi hissedemezmişsin gibi.

Baş ağrısına, derde tasaya, aşk acısına, yalnızlığa, kalabalığa, dostluğa… Kısacası kahve her şeye iyi gelir. Her duruma ayak uydurur. Küsler barışırken içilir kahve, iki dost sohbet ederken telveler kalır fincanın dibinde, ve aşıklar bakışırken soğur. Misafir geldi mi ilk kahve konur önüne, dışarı çıkıldı mı bir kahve içilir kafede. Çok değerlidir, hayatımızın her yerindedir bir fincan kahve.

Kahve Lafları

Kahve şekersiz içiliyorsa yalnızdır insan, sessizdir. Bir müzik eşliğinde hayallere dalar, geçmişi düşünür. Kahve orta ise birileriyle beraberdir, bu bir arkadaş, sevgili ya da akraba olabilir. Orta kahve sakinliktir. Şekerli kahve eğlencedir, hareketli zamanlarda içilir. Ve kahve her haliyle de güzeldir.

Belki de bir kahve ile hatırım kalsın isterdim sende. Belki 40 yıl belki 40 asır. Ne olursa olsun hatırımı kırma isterdim. Aşkla yapardım kahveni, özenle pişirirdim. Ve sen de düşünmeden içerdin. Evet, diyorum ki bir tuzlu kahve mi yapsam sana, bir ömür hatırın kalsa bana.

Kahve olmadan uyanamıyorum. Acı, sert bir kahve beni kendime getiren tek şey. Sadece kokusu bile yetiyor ayılmam için. Bence kahvesiz bir sabah tim saatleri uyuşuk geçecek bir gün demektir. Kahvesiz verimli zaman geçmez benim için.

Yazın kahve içerken yanında su gelmese de içilir kahve. Kışın ise içi ısıtan en güzel içecektir. Çay da neymiş ? Kahve olmadan kitap okunmaz, sohbet edilmez, tatlı yenmez. Çay sadece kahvaltıda içilir benim nezdimde. Misafirlik uzadığında içilir. Kahve ise özel zaman ayırmak gereken bir içecektir.

Yeni nesil çok garip; mocha, latte ile ömür geçiriyorlar. Köpük için cappucino içiyorlar. Filtre kahve ile sabaha başlıyorlar. Ayak üstü soğuk kahve içiyorlar.  Oysa bakır cezvede kısık ateşte pişen Türk kahvesinin lezzetini hangisi verebilir ki ?

Kahve sevgili gibidir, elde edilmesi meşakkatlidir. Önce özen göstereceksin. Cevap vermesi için sabreder gibi bekleyeceksin tadını vermesini. Sonra karıştıracaksın, ilgileneceksin. En son kavuşacaksın, sevgili gibi sıcak kahvene. Hasret giderir gibi içeceksin, soğutmadan.

Köpüğü ile ayrı meşhurdur, telvesi ile ayrı. Çekirdekleri  öğütülür ve kaynatılır. Sonra ortaya mis kokan lezzetli bir içecek çıkar. Sabahları uyku sersemliğinden kurtulmak için, akşamları geç uyumak için öğrencinin, çalışanın vazgeçemediği bu içecek bazen ocakta bazen közde pişer. Bazen kumda pişirilir ki tadına doyum olmaz. Verilen en güzel nimetlerdendir kahve.

Gel sevdiğim sana bir kahve ikram edeyim. Aşkımız gibi sade olsun, hayatıma tat katan zaten sensin. Köpüksüz olsun, bizim gibi gösterişsiz. Sevgimiz gibi çok kaynamış olsun, yoğun olsun kahvemiz. Fincanlarımız yakın olsun bizim gibi. Bir çift fincan ile birbirimize kırk yıl hatır borçlanalım. Falımızda da birbirimizin ilk harfi çıksın.

Çıldırmak üzereysem bir kahve yaparım kendime. Her şeyi bir kenara koymak için. Bana sinirliyken kahveden daha iyi gelen bir şey yok. Altından kalkamazsam, tüm sorunlar üst üste gelirse daha bol koyarım kahveyi. Aldığım her yudum beni çözüme, rahatlamaya daha çok yaklaştırır. Benim için en gözde terapi bir fincan sıcak Türk kahvesidir.

Kahve sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın