İlkbahar Sözleri

ilkbahar sözleri

İlkbahar sözleri yazımızda ilkbahar ile ilgili sözler, anlamlı bahar sözleri ve bir birinden güzel ilkbahar yazıları bulabilirsiniz.

İlkbahar Sözleri

Hiçbir insan yoktur ki bahar geldiğinde biraz olsun değişmesin. Baharda hem havada hem de içimizde kelebekler uçuşur. Bir hayat yaşandığının insanlar tekrar farkına varır. Ağaçlar sonbaharda yapraklarını döküp ilkbaharda tekrar yeşerir. İnsanlarda kaybettikleri enerjiyi ilkbaharda bulurlar.

İlkbahar geldi; güneş açsa bile esen rüzgar yüzünden artık elde taşınan ceketlerin, ilk dondurmaların, belediyenin biçtiği çimlerin kokusunun sezonu açıldı. Kışlıklar, kabanlar yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. Herkes çimlere uzanıp mavi gökyüzünü seyretmeyi özledi. Şimdiden piknik yapmak için yapılan planlar tamamlandı. Balkon kapıları açık bırakılıyor artık, mis kokular içeri girsin diye.

Nevruz Bayramı ile kutlanır baharın gelişi. Tüm coşku bu huzurlu mevsim içindir. İnanılmaz bir enerji ile sevinç içinde eğlenir insanlar. Nevruz demek kara kışın bitişidir. Nevruz ateşi tüm kara kışın soğuğunu alıp götürür. Ve mis gibi kokan çiçekler biter Türk yurdunda.

İlkbahar geldiğinde ağaçlar gelin gibi süslenir, çimenler en güzel yeşillerini kuşanır ve çiçekler güneşe merhaba der. Kuşlar heyecanla ötüşür, kelebekler kozadan çıkar ve arılar bal yapmak için çiçeklere uğramaya başlar. Bu mevsim doğanın kendini yenilediği ve yeni hayatların dünyaya gözünü açtığı mevsimdir. Sonbaharın hüznü ve kışın yorgunluğunu atar ilkbaharın tatlı esintisi. Ve yaza yavaş yavaş hazırlar sıcaklığıyla.

Yazın aşk bir heves gibidir. Soğukların başlamasıyla aşk biter. Sonbahar gelir, hicran mevsimi. Ayrılıklar yaşanır ve kışın soğuğunda ise özlem başlar. İlkbahar ise kavuşma mevsimidir. Yeni aşklar başlar, insan daha bir sevgi doludur bu mevsimde.

Tüm renkler bir arada toplanıp hücum ederler tek tek yemişlere. Artık kayısı, limon ağaçları çiçeklenmiştir. Akasya bembeyaz olur, kiraz ağacı pespembe. Ciğerlerine çekersin bir nefes ve enerji dolar için. Yürümeyi, koşmayı istersin delice. İşte böyle bir mevsimdir ilkbahar.

Hadi sevdiğine papatyalar kopar, bahar geldi. Güneş, ışığını artık esirgemiyorken gezin kırlarda, bayırlarda. Denizi izleyin, berrak ve mavi. Kuşlar için yem atın parklarda. Sevginizi baharla tazeleyin. İlkbaharınız olsun ama ‘son’ baharınız olmasın.

Doğa ananın tekrardan her şeyi yenilemesi, doğurmasıdır ilkbahar mevsimi. Öncelikle güneş doğar, daha çok sıcaktır hava. Sonra tohumlarından çiçekler, ağaçlar doğar ve dallardan yeşil, kırmızı, pembe fışkırır. Sonra yumurtadan  yavru kuşlar, peteklerinden arılar çıkar. Ve doğa ana bizi ve tüm canlıları şefkatle kucaklar.

Kışın derin uykuda olan her şey ilkbaharda uyanır. Ayılar, kuşlar, börtü böcekler. Ve insanın yaşama sevinci de uyanır bu karışıklık içinde. Gökyüzüne baktığında mavi, yeryüzüne baktığında yeşil bir dünya görür. Böylece bir kışın daha bittiğini anlar ve uykusundan uyanır.

Yeni başlangıçlar Mart, Nisan ve Mayısla gelir bizlere. Doğum, iş, sevgi ve tatil. Belki de kışın hayatın ümidini yitirmiş, kendinden vazgeçmiş insanlar; bahar geldiğinde yeni umutlara kapılarını açarlar. Mart biraz zorlu geçse de Nisan ferahlık salar insanın yüreğine. Mayıs ise yazı müjdeler; deniz, köpük ve kumu.

Gönlüme bahar gibi gelen sevgilim, iyi ki geldin. Sen yokken tıpkı buzlar içerisinde gibi soğuktu hayat. Her şey karanlıktı. Sen bana ışık oldun. Senin gelmenle bahçemde çiçekler açtı.

İçimdeki kelebekleri uçuşturan sevgilim. Sen benim ilkbaharımsın.

İlkbaharın gelmesiyle Anadolu’mun her yeri yeşillenir şimdi. Etrafta cıvıl cıvıl öten kuşlar, arıların vızır vızır çiçek özü toplama yarışı insana doğayı bir daha hatırlatır. Güller, papatyalar ve laleler ile güzelleşir ülkemin dört bir yanı.

Bülbüller, serçeler neşeli türküler söyler. Ve ülkemin güzel insanlarında bir gülümseme, belli ki bahar gelmiş der görenler.

Bir hareketliliktir başlar baharla birlikte doğada. Renk renk çeşitleri mis kokularıyla çiçekler açar toprak, her şey daha da güzelleşmeye başlamıştır. Belki Nisan’ da yağmur yağar ve o toprak kokusu ile etraf şenlenir. Kırlangıçlar dallarla örmeye başlar yuvalarını. Yeni bir hayat başlar baharla.

Sonbahar geçti, ardından kış da bitti sevgilim. Sen gelmedin ne yazık ki. Bak şimdi ilkbahardayız. Sen yoksun diye benim mevsimim hala kış. Gönlündeki buzları erit, benim gönlüme güneş gibi doğ. Bu baharla birlikte sen de gel sevgilim, benim de baharım çiçek açsın.

İlkbahar İle İlgili Sözler

İnsan baharla umudunu kazanır, bahara olan inancıyla kışa göğüs gerer. Bir gün tekrar çiçek açacağını bilerek ağaçların yapraklarını dökmesini izler. Hava bulutluysa bir gün tekrar güneşin ona göz kırpacağını bilir. Kış depresyon mevsimidir, soğuk ve yağmurludur. Oysa ilk bahar umutların ve çiçeklerin yeşerdiği rengârenk bir mevsimdir.

Havalar soğuk olduğu zamanlarda herkes evinde olmak ister. Kış aylarında kimse yağmur ve soğukta dışarı çıkmaya heveslenmez. Baharın gelmesiyle birlikte insanlar evinden çıkar; dağlara, kırlara kendilerini atarlar. Mangal, piknik için hazırlık yapılır, hele ki Pazar günleri. Tüm aile baharın gelmesini kutlar.

İlkbahar ile canlanan toprak tek tek gün ışığına sürer en güzel bitkilerini. Ağaçlar kollarını açarak güneşe sarılmak ister. Deniz durgunlaşır baharın gelmesiyle, eskisi kadar hırçın değildir artık.

Sonbaharla göç eden kuşlar geri gelir bıraktıkları yere. Yeniden yuva yapmaya başlarlar özenle. İşte böyle bir doğuştur tabiatın kollarında ilkbahar.

Tüm Türkler nevruz coşkusuyla selamlar yeni baharı. Törenler, eğlenceler yapılır. Sanki yeni bir hayat başlamıştır yurtlarında. Toprak anaya saygılarını sunarlar.

Ve baharın gelişi tekrardan pekiştirir Türkler arasındaki birlik ve beraberliği.

Sevgilinin gülüşü gibidir bahar mevsimi. Saçlarındaki koku gibidir çiçeklerin kokusu. Sevgilinin parıldayan gözleri gibi güneş ışıkları dolar her yere. Aşk seslerinin en güzelidir bülbüllerin ötüşü ve her gül aşkı andırır insana.

Ve rüzgarın tatlı ve nazlı esişi tıpkı sevgilinin ağzından damlayan sözler gibidir. Her kış vuslat ise kavuşmak da bahardır.

İlkbahar sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın