Hayat İle İlgili Sözler

hayat ile ilgili sözler

Hayat ile ilgili sözler yazımızda hayata dair müthiş anlamlı sözler, duygusal hayat ile ilgili sözler ve yazılar bulabilirsiniz.

Hayat İle İlgili Sözler

Hayat denilen yol engellerle doludur. Ne kadar kendine güvensen de seni aşan bir engel mutlaka çıkar karşına. Pes etmeni bekleyenler sararken her yanını, tüm gücünü vererek yenmelisin en zor anını.

Kalem tutan ellerle şekillenir geleceğimiz. Hayatın gerçeğini gören, bilen, duyan, öğreten insanlardır yol göstericilerimiz. İlimle, irfanla aydınlar ancak gelecek günlerimiz.

Bazı sorunlar vardır ki, sabrımızı sınar adeta. Yolumuza çıkan taşlar misali zorlaştırır yolumuzda yürümemizi. O sorunları çözemeden devam etmeyecek sanırız hayatımızı ama hiç de öyle olmaz. Tüm sorunlara, tüm zorluklara ve tüm aksaklıklara rağmen devam eder gider hayat.

Hayatımın en zor kararlarını geceleri almışımdır hep. Gece olmadan kendi halimde kalamadığımdan mı, yoksa karanlık çökünce kararlılığımın artmasından mı bilinmez… Gecenin karanlığıyla birlikte alınmıştır en zor kararlarım.

Hayatımın en mutlu gününü sorsan, senin bana geldiğin gün derdim. Hayatımın en zor gününü sorsan, bir daha asla benim olmayacağını anladığım gün derdim.

Hayatta başına gelebilecek en kötü şey sanma bu ayrılığı. Ölümdür ayrılıkların en fenası. Ölümden başka her şeye çare bulunur, bunu unutma. Ayrılıklar unutulur, aldatılanlar affedilir, ihanet edenlerin üzerine bir sünger çekilir ve yaşamaya devam edilir. Bir tek ölüme çare yoktur.

Bir uçurtma misali havalanmak isterdim. Öyle hafif, öyle dertsiz… Hayatın yükünü omuzlarımdan bir kere olsun atıp, göklerde bir uçurtma misali süzülmeyi isterdim.

Hayatta söylediğin yalanlar senin peşini bırakacak mı zannediyorsun? Aldığın bu ahlar yanına mı kalacak? Beni ağlatman, hayatımı altüst etmen, öylece bırakıp gitmen unutulacak mı? Hiçbir şey olmamış gibi devam edebilecek misin hayatına?

Hayatım boyunca bir kez olsun pişmanlık duymadım söylediğim sözlerden. Hep söylemediklerim pişman etti beni. Hayatım boyunda bir kez olsun pişmanlık duymadım yaptıklarımdan. Hep yapamadıklarım pişman etti beni.

Sensizlik bana iyi gelecek demiştim. Öyle de oldu inan bana. Daha mutluyum artık, hayatım daha düzenli, her şey ama her şey daha olumlu. Sensizliğin iyi geleceğini nasıl mı biliyordum? Seninle olmanın kötü gelmesinden…

Hayat ile ilgili felsefi sözler için Felsefi Sözler yazımıza göz atabilirsiniz.

Şu hayatta en önemli şey gururdur. İnsanın gururu olmazsa gerisi boştur. Gururla yapmalı bir insan yaptığını, gururla arkasında durmalı söylediği sözün. Ve gururla taşımalı o ismini. Öyle lekesiz, öyle temiz olmalı ismi ki; gururla taşıyabilsin.

Bu hayatın tadını her zaman çocuklar çıkarmıştır. En yeşil çimlerde çocuklar koşturur. En çok dondurmayı çocuklar yer. En içten kahkayı çocuklar atar. Bu dünya onlarındır aslında, çünkü onlar çıkarır tadını.

Ömür dediğin bugünden ibarettir. Ne geçmişin kuratabilir bugününü ne de geleceğin. Bugünün için yaşamalısın hayatını. Bugün ne yapsam da mutlu olurum diye düşünmelisin. Yarını da boş vermelisin dünü de…

Her zaman mutsuz olacak bir şey bulmuşumdur. Hayatın yeni bir kazık atmasına da gerek yoktur üstelik mutsuz olabilmem için. Geçmişi düşünmek yeter de artar mutsuzluğumu dibine kadar yaşamam için.

Bana hayatında ailenden daha önemli bir şey söyleyebilir misin? Söyleyemezsin, söylesen de yanılmış olursun. Aile, şu hayatta sahip olduğumuz yegane mücevher gibidir. Eşsizdir, yeri dolduramaz, eksikliği başka bir şeyle giderilemez.

Hayat, dört mevisimi de bir arada barındırır. Kimi zaman yağmurlar yağar, gök gürler, için kapkaranlık olur. Geçmez sanırsın ama geçer. Güneş açar, elbet, düzelir her şey. En kara kışların bile sonu vardır elbet. Bitmez sanılan yağmurların ardından bir güneş açar ve gökkuşağı çıkıverir.

Herkesin hayatı kendine göre zorluklar içerir. Kimleri hayatnın parasızlıktan dolayı zor olduğunu söyler. Kimisinin hayatının zorluğu ise tek başına mücadele etmekten ileri gelir. Kimisinin uzaktan bakıldığında hiç derdi yoktur ancak o da sıkılmaktan, monotonluktan dertlenir.

Hayata Dair Sözler

Hayatın en zor anı en sevidiğini kaybettiğin andır. Ölüm geçit vermez sana. Son demektir, gerçek bitiştir, geri dönüşsüzdür. İnsanı en çok zorlayan en sevdiğinin ölümüdür. Kalbini karartır, simsiyah eder.

Hayatla baş edebilmek sandığım kadar kolay değilmiş meğer. Hayat sandığımdan da acımasızmış, nankörmüş, yalancıymış, sahtekarmış. Hayat beklediğimden çok daha ağırmış.

Zamanımı ağırlıklı olarak kitap okumakla geçirdiğimden beri, hayatı daha iyi anlıyorum. İnsanların davranışlarına hak vermeye başladım. Neyi, neden yaptıklarını görebiliyorum artık, anlıyorum onları. Hayat karmaşık değil, çözülmesi son derece kolay basit bir bilmece artık benim için.

Bir çiçek gibi açtıkça soldurdular seni. Umutlandıkça umutlarını kırdılar, sevidikçe sevincini kursağında bıraktılar. Ama yılma, sen yine çiçek gibi açmaya devam et. Yine umutlan, yine sevin. Sen direnmezsen başlamadan bitmiş demektir hayatın.

Kaderden kaçılmaz, bu doğru ama mücadele edilebilir. Kaçamadığın kaderine savaş açabilirsin. Yenilsen de başım dik mücadele ettim dersin. Yenilmenin bile bir onuru vardır. Mücadele etmeden yenilgiyi kabul etmek ise baştan yenik duruma düşürür.

İnanılmaz lezzetler vardır hayatta. Bu lezzeti bazen bir cennet meyvesinde bulursun, bazen bir çocuk gülümsemesinde, bazen de sevdiğinden duyduğun bir çift güzel sözde. O lezzeti duyabilmek için algılarının açık olması gerekir. Hayattan tat alabilmeyi bilmek gerekir.

Hastalıkta da, sağlıkta da yanında olabilecek kişi gerçek hayat arkadaşıdır. Eşten de öte, sevgiliden de ötedir. Yanına yoldaştır, işte tam anlamıyla hayat arkadaşıdır.

Bir nehir gibi akıp giderken hayatımız, anı yaşamaktan başka çaremiz yoktur. Ne nehirin hızına yetişip geleceği yakalayabiliriz, ne de nehiri durdurup geçmişe dönebiliriz. Biz ne yaparsak yapalım, bir nehir gibi akıp gideceğine göre şu hayat; akışına bırakmaktan başka çare kalmaz geriye.

Hayatı yalnızca insanlar yaşamaz. Hayvanlarla, bitkilerle bir bütündür. Ama insanın bencilliği öyle düzeylerdedir ki; geri kalan tüm canlıları kendi emrinde görür. Bu hayat onunmuş gibi davranır, doğaya hükmedebileceğini zanneder ve yanılır.

Hayatın olmazsa olmazlarındandır sevinç ve hüzün. İkisi de olmazsa olmaz, eksik kalır bir şeyler. İnsanlar ikisinden de ayrı tatlar alır. Hiçbir derdi yokken bile bir şarkı açıp hüzünlenebilir, eskilere dalıp gidebilir. Ne sevinç olmadan olur, ne de hüzün.

Vahşi bir hayvanı evcilleştiremezsiniz ama kötü bir insanı iyi bir insana dönüştürebilirsiniz. İnsanların eğitilebilme ve öğrenebilme özelliği vardır. Bu özelliği iyiye ve doğruya kullanmak ise bizim elimizdedir.

Doğaya kulak vermek lazım artık. Doğanın çırpınışlarına, imdat çağrısına kulak vermek lazım. İnsanların doğaya yaptığı katliamı görmesi ve artık bu kötü gidişe bir son vermesi lazım.

Bir çocuğun oynadığı evciliği düşünün. Hayat da evcilik oyununa benzer. Birileri yönetir birileri oynar. Belirli bir düzen kurulmuştur ve oynayanlara da o düzene uymak düşer.

Hayatı güzelleştimek için illa ki bir olay beklememek gerekir. Güzel bir film açıp izlemek de güzelleştirebilir hayatı. Bir çiçeği okşamak da, bir çocuğun oyununa da dahil olmak da güzelleştirebilir. Hayatı güzelleştirmek aslında biraz da bizim elimizdedir.

Dertlerinin gün gelip biteceğini sakın unutma. Hiçbiri sonsuza dek sürmeyecek. Hiçbiri seni yenemeyecek. Güçlü olduğunu ve her şeyin üstesinden gelebileceğini de unutma. Hayatının mimarı sensin ve inan, her zorluğu yenersin.

Herkesin hayatı kendine özeldir. Kimsenin, başkasının hayatına karışma ve müdahale etme yetkisi yoktur. Bu hakkı da kendinde görmemelidir.

Hayat ile ilgili sözler yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın