Dürüstlük Sözleri

dürüstlük sözleri

Dürüstlük sözleri yazımızda etkileyici dürüstlük sözleri, dürüstlük ile ilgili sözler ve mertlik, doğruluk mesajları bulabilirsiniz.

Dürüstlük Sözleri

Dürüstlük öyle bir güçtür ki her zaman insanı ayakta tutar. Dürüst kişinin her zaman hamuru acı, ekmeği tatlıdır. Hakikatti söylemek bir erdem işidir. Yalancının kralı olacağına, dürüst kişinin kölesi ol. Dürüst olmak, nasip işidir. Dürüst olmak, ipe götürecek dâhi olsa yolundan şaşma.

Dürüstlük yalnızca doğruları konuşmak değil, doğru bildiğini söylemekten korkmamaktır. Hayat, yalan söyleyemeyecek kadar kısa. Hamuru düzgün olanın, kaybedeceği en fazla yanlış insanlardır. Ahlakın güzelse, diğeri teferruattır.

En acı gerçek, tatlı yalandan daha az acıtır. İşine geleni söylemek ve hakikati saklamak, ayıp olarak yeterlidir.

Dürüstlük, bazen uzunca düşünmeyi gerektirir. Sevenin sevdiği kişiye en güzel armağanı, dürüst kişiliğidir. Seven, sevdiğine dürüst olsun. Anne ve babanın evladına öğreteceği en güzel ahlak, dürüstlüktür.

Dürüst olmak, acı gibi görünse de hayatınızdaki yanlışları temizler. Dürüstlük kadar insana yakışan bir ahlak yoktur. Dürüst insan olmak zor, ama imkânsız değil. Zaman geriye aksa, yalancılar utanır mıydı? Dürüst insanı, herkes sever. Dürüstlük hiç bir zaman kaybetmez, yalnızca sabretmek gerekir.

Dürüst insana evini, kalbini, ellerini, açmaktan korkma. Dürüstlük, insan ruhuna ilaçtır. Dürüst insanı incitirsen yolundan dönmez, sadece yola yalnız devam eder. Dürüstlük, kalabalıkta yalnız yürümektir. Dürüst insanın arkadaşı, dostu az olur. Dürüst insanın ayağına, yolda her zaman dikenler batar.

Sevgiyi ayakta tutan dürüstlüktür. Yollar bazen çok karanlık olsa da dürüst kişinin yolunun sonu aydınlıktır. Ruhunu dinlendirmek isteyen, dürüst kişilerle birlikte olsun. İlişkileri kurtaran ve ayakta tutan, yalnızca doğruluktur. Çocuğunuza bırakacağınız en iyi miras, dürüstlük ve sadakattir.

Dürüst olmak, çoğu zaman okyanusta bir damla gibi hissetmektir. Doğruluktan kimse ölmez, ama yalancılık insanın kalbini öldürür. Dürüst insan, çoğu zaman hayır demektir. Sevgiyi aşkı ve dostluğu yalnızca yalancılık öldürür. Dürüstlük, parayla satın alınmayacak kadar değerli bir servettir.

Daha fazlası için Yalan Sözleri

Doğru akan derenin suyu, çoğu zaman dışından eğri görünür. Ne mutlu doğruyu söylemekten vazgeçmeyen insanlara. Dürüst insanı incitmek kolaydır, ama kazanmak çok zordur. Gece ne kadar uzun olursa olsun, doğrunun güneşi illaki doğar.

İnsanın doğruyu bilmesi ve söylemesi, bazen yalnızlığı beraberinde getirir. Doğruyu istemek için doğruyu konuşmak gerekir. Doğruluk, sonsuz sevgiye açılan kapının anahtarıdır. Doğrunun rüzgârı, her zaman sert eser.

Dürüstlük kuralına göre oynamak değil, doğru bilinen kurala daima sahip çıkmaktır. Yol uzun olsa da doğru, her zaman yolun sonuna ulaşır. Doğruluk, ruhun ve bedenin bağımsızlığını ilan etmesidir.

Dürüstlük İle İlgili Sözler

Doğruluk, kişiyi her zaman mutlu etmez. Dürüstlük öyle bir erdemdir ki, meyvesi hep tatlı olur. Yalanlar karanlığa gizlense de her gecenin sonunda güneş daima doğar. Dürüst insan, veda ederken bile yolundan dönmez. Ahlakın güzelliği, dürüstlük ve sevgiden geçer.

Doğruluk, çoğu zaman topal ayakla yarışa devam etmektir. Kadının gözlerindeki ışık, dürüstlüğüdür. Kadının güzelliği, sandığına doldurduğu çeyizine ilmek ilmek ördüğü doğruluğu ve sadakatidir. Erkeğe yakışan en güzel gömlek, dürüstlük gömleğidir.

Doğrunun ateşi, en sert yağmurda bile sönmez. Kalbin ilacı, yalnızca doğruluktur. Gönül yarası, yalancının sözüyle kanarken doğrunun sözüyle dermanı bulur. Yalandan kimse ölmez, ama kalp ebediyen susar. Yanımda bir dürüst dostum olsun, başka kimsem olmasın yeterdir.

Bazen dürüstlük sessizce bağırmayı öğretir. Dürüst kişinin sesi, kalabalıklar içinde kaybolsa da hiç susmadan bağırmaya devam eder. Hayat; insana yalanı değil, doğruyu her yerde korkusuzca konuşmayı öğretir. Dostun acı doğrusu, kalbin zehrini yok eder. Gönül hep doğruyu söylemek, konuşmak ister.

Dürüstlük, yalnız kalmayı gerektirse bile doğruyu söylemekten çekinme. Yolda sessiz yürümek acı gelse de yolun sonunu yalnızca dürüstler görür. Dürüstlük, çoğu kez yalnızlığı da beraberinde getirir. Yalanların olmadığı yalnızca doğrunun konuştuğu uzak diyarlara gitmek ister gönül.

Dürüst insanların kuralları olmaz. Zaman ve doğrular değişmedi, insanlar değişmeyi seçti. Güneşi üflemekle gece olmadığı gibi dürüst kişiyi susturmakla doğru değişmez. Ey dost! Sizin ellerde dürüst insanlar kaldı mı?

Bir çaydan vazgeçemedim, bir de doğru olmaktan. Doğrular, korumaya muhtaç değildir. Doğruları söylemek; dosta keyf, düşmana ızdırap olur. Beni kandırmak kolaydır, ancak doğruları susturmak çok zordur. Öleceğimi bilseydim yine doğruluk gömleğimi çıkarmazdım.

Kuralları yalancılar belirledi, doğrular kuralları bozdu. Beni kandırman seni mutlu etmez, yalnızca dürüstlüğünü zedeler. Dürüstlük, başa bela değil kalbe şifadır. Doğruluğun faturası her zaman çok yüksektir.

Bilgi ile dürüstlük birleşince ortaya yalnızca güzel şeyler çıkar. İyi insanların olduğu yerde yalnızca güzel sesler gelir. Dürüst insan, darağacında bile doğruyu söyler. Doğruluk, bir yuvanın zeminini oluşturur. Dürüst insan, dili ile söyler kalbi ile tasdik eder.

Doğruluk ve dürüstlük, kanıt istemez. Dünyanın yükü, yalan ile hafiflemez. Her doğru her yerde söylenmez. Dış güzelliği ancak kalp güzelliği ile birleşince anlam kazanır. Dürüstlük hazinesi her zaman en derin yerdedir.

Yalancının sözü, doğrunun yanında yalnızca bir vızıltı gibidir. Doğrunun sahibi çoktur, ama söyleyeni çok azdır. Dürüst insanlar, her zaman kavgada güçsüz taraftadır. Tüm kötülükler doğruları susturucunca ortaya çıkar.

İyilik ve dürüstlük, her zaman aynı yolda yürümek ister.  Düz yolda gidenin arkadaşı az, yolu uzundur. İyilik ve doğruluk, her zaman kazanır. Doğru karşındakini kırmak, üzmek değil yanlıştan döndürmektir. Şefkat ve merhamet, her zaman doğruluk ile birlikte yazılmalıdır.

Doğru söyleyeni, dokuz köyden kovsalar da hakikati susturmaya kimsenin gücü yetmez. Bir yalan diğer yalanı beraberinde getirir. Yalanlar, doğrunun ışığını hiç bir zaman susturamaz. Işığın karanlığını yalanlar örter. Doğru söz nur gibidir, zihni ve kalbi nurlandırır. Doğru yolda yürümek isteyenler, doğruluğu şiar edinmelidir.

Dürüstlük sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın