Dost Sözleri

dost sözleri

Dost sözleri yazımızda anlamlı kısa dost sözleri, en güzel dostlara mesajlar ve dostluk ile ilgili sözler bulabilirsiniz.

Dost Sözleri

İnsanlar aslında eşini de dost olarak görmeli. Hem eşi, hem dostu, hem arkadaşı, hem babası olarak… Eşine böyle bakabilmeli insan. Çünkü eşlerde bir gerçek dosttur. Hayat arkadaşıdır.

Dost bildiğin insan eğer ki sana kıymet ve değer vermiyorsa, kendisine verdiği kıymet ve değer gibi. Onunla arkadaş olunmamalıdır.

Ömürlük dostluklar lazım bize. İyi günde hep yanında olanlar değil, kötü günlerinde de yanında olanlar lazım bize. İşine düşünce değil, her zaman koşmalı gerçek dost. Karşılıksız, menfaatsiz olmalı gerçek dost dediğin. Her zaman yanında olmalı.

Gerçek dost, samimi şekilde içinden geldiği konuşabilen menfaatsiz kişidir. İçinde art niyet olmadan arkadaşlık edinen kişidir. Kardeş gibi gördüğü gibidir gerçek dost.

Canın sıkılınca, derdini paylaşmak istediğinde, moralin bozulunca hani birisi vardır. Onunla kalkıp, onunla eğlenip, onunla gülersin hani. Ne durumda olursan ol, mutsuz da olsan onu görünce onunla eğlenince gülersin. Kendini iyi hissettirir sana çünkü. Sana iyi gelir her şekilde. İşte dost dedikleri bu olsa gerek..

Dostumu karanlıklar da görmek istemem. Kim ister ki? O gecenin karanlığında elin bir telefona kadar gittiği zaman, arayacağın ilk yakın kişidir o. Bir telefon kadar yakın hissettirmektir dostluğu sana. Mum gibi aramaktır dostluğu. Sana aydınlık ve ışık verir o dostluk. O dostluğu kaybetme ki, karanlıklar olmasın.

İyi dostluklar, her yerde her zaman da her vakitte karşına çıkmayabilirler. Her zaman göremeyebiliriz. Ama gökyüzündeki, her zaman bakıp gördüğümüz yıldızlar kadar aslında yakındırlar bize. Yıldızlar kadar iyidirler dostlar. Biliriz ki, yanımızdalar. Yıldızlar kadar yakındırlar bize.

Dostluklar sonsuz ve çıkarsız olmalıdır. Mesela herkes gittiğinde yalnız kaldığında onlar yanındadır bilirsin. Herkes gittiğinde sen yalnız kaldığında bilirsin yanına çıkıp ilk gelendir.

İki kavram vardır hayatta. Arkadaş ve dost kavramı. Hiçbir şekilde arkadaş kaybetmeyiz onlar bizi kaybederler aslında. Ama gerçek dost kavramını kimin gittiğini gördüğümüzde o kavramın arkadaşlı ve dostluk kavramı olduğunu daha iyi anlarız.

Dostunuza gönderebileceğiniz daha fazla söz için Arkadaş Sözleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Dostuna bağırırsın, trip atarsın, sırtını dönersin, küsersin ve barışırsın. Oluyor her şey de gibi. Dostlukta özlem de vardır ama. Nazı geçiyorsa o dostluk sonsuzdur. Gerçektir. Kaliteli bir dostluktur.

Yürekli olmak her zaman fedakârlık ister. Beklentisi olmayan dost baki dosttur. Olgun insan olmak olgun düşünen biri olmak, kendini bilen bir insandır. Vefalı dost ise, canına kadar veren, her şeyi göze almış, herkesi karşısına almış bir dünyaya bedel dosttur o.

Dostlara Mesajlar

Bahçelerde, dağlarda, tarlalarda çiçek çoktur. Attığınız her adımda çiçekler vardır bin bir çeşitli. Ama çiçekten çiçeğe değişir. Birbirine benzemez hiçbir çiçek. İnsanlar da öyle çiçekler gibidir. Bin bir çeşit insanlar vardır. Hepsi birbirinden farklı hayatlara sahiptir. Ama dost başkadır. Dostluklar birbirine benzerler.

İftiraya uğrar insan. Orada hak etmediği lafları işitir. Belki yalancılıkla, belki de dolandırıcılıkla ya da hırsızlıkla. İster ki insanoğlu, orada onu savunan bir dostu olmalı. Gerçek dost dedikleri bu olsa gerek dedirten dostluklar. Orada olmasa bile insan, dostunun savunduğunu bilmesi duyması bile o dostun gerçek dost olduğunun kanıtıdır aslında.

Aşklar da, dostluklar gibidir. Acısıyla tatlısıyla günler geçip gider. Aşk, kalpten vurur. Acıdır her yürek kaldıramaz. Aşkın kanunu budur kalpten vurması içinin acıması. Dostluk ise, sana ihanet ettiği zaman yanlış yaptığı zaman sırtından vurur. Sırtını dikleştiremezsin kambursundur. Zoruna gitmiştir bıçak gibi vurması dostunun.

Kim istemez ki, dostuyla her şeyi paylaşmayı konuşmayı dertleşmeyi. Herkesin bir dostu vardır. Herkesin bir dostu olmalı. Güldüğünde seninle beraber mutluluğunu paylaşabilen gülebilendir. Ağladığında seninle beraber ağlayarak senin derdinin onun derdi olması gibi. Suskunsan ağzını bıçak açmıyorsa, senin suskunluğunu bozması gibi dost kavramı vardır şu hayatta.

Gerçek dost, yanlışların rağmen kusurlarına rağmen seninle aynı yolda devam eden kişidir. Kusurunu ört bas etmeyen dosttur o. Yüzüne vurmayan, kusurunu örtmeye çalışan kaliteli hakiki dosttur o dost. Sahte dostluklar gibi değildir hiçbir zaman. Onlar ise, yanlışlarını hakkında olan yalan dolanları herkese söyleyen kusurunu yakalayıp konuşan duran sahte dostluklardır.

Gerçek dostu olmalı insanın. Ağladığında sarılabileceği, gözyaşlarını sildirebileceğidir. Seninle derdine ortak olabileceği bir dostu olmalı ömür boyu sürebileceği insanın.

Uzun süreli dostluklar, zaman akıp geçtikten sonra vay be ne günlerdi diyebilmeyi başaran gerçek dostluklardır. Birbirine sarılmayı başarmış ne günlerdi diyebilmek, o kişileri hayat şanslı kılmış kişilerdir. Dostlarımızın kıymetini bilmek en güzel şeydir bu hayatta.

Bir dostu olmalı insanın, saçmalayabileceği, kahkaha atabileceği, deli gibi hareketler yapabileceği, dans edebileceği, derdine derman olabileceği, beraber ağlayabileceği.

Dostum için her şeyi göze alırım diyen kişi, bir süre sonra o dostunu o kadar benimsedikten sonra ortadan kayboluyorsa o dostuna güvenin samimiyetin tekrar nasıl gelir ki? Baki dostluklar lazım bize, gelip geçici dostluklar eskidi artık. Ömürlük dostluklar lazım bize.

Her şeyini paylaşırsın dost dediğin kardeşinle. Bacı dersin dost gördüğün kişiye. Ama o bir an da ortadan kaybolur. Seni arayıp sormamaya başlar. Yinede beklersin yolunu, sevdiğin ve benimsediğin içindir hep bu. Değer bilmektir dostluk karşılık beklemeden.

Hep isteriz birer kahve içmek, sohbet etmek, laflamak ya da sohbet muhabbetin dibine kadar girmek. Hep isteriz ama karşımızdaki dostumuza güvenmek isteriz. Hep isteriz, ama gerçek dost görmek isteriz hep karşımızda.

Zenginliktir dostluk aslında. Dostların varsa senden zengini yoktur bu dünyada. Paran da olmasa, en zenginisindir artık. Çünkü o dost senin en temiz kapındır. Temiz kapını kapatamazsın asla ona. Hep açıktır gerçek dostuna. Alır götürür senin tüm yorgunluğunu derdini sıkıntılarını. Bir bakmışsın ferahlamışsındır. İyi ki varlar. Hep var olsunlar yanımızda sonsuza dek.

Dost sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

“Dost Sözleri” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın