Depresyon Sözleri

depresyon sözleri

Depresyon sözleri yazımızda kısa depresyon sözleri, psikolojik bunalım sözleri, anlamlı depresif yazıları ve mesajları bulabilirsiniz.

Depresyon Sözleri

Bu depresif halden çıkmam gerektiğini biliyorum. Her şey o kadar yorucu ve bunaltıcı geliyor ki. Tüm hayatımı unutup yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. Kimsenin bilmediği bir yerde yeni bir sayfa açmak mümkün mü ?

İçin gece gibi kararır, tüm insanlardan uzaklaşırsan eğer kendini tabiat ananın kollarına at. Doğa ruhu dinlendirir. Depresyonun en iyi çözümü bir deniz kenarı, bir kuşun ötüşü ya da ormanda bir yürüyüştür. Doğallık her şeyin ilacıdır.

İnsanlar bazı nedenlerden dolayı depresyona girebilir. Stres, yaşam kaygısı, hayatın telaşları, iş veya çevre sorunları nedeniyle ruhu yaralanabilir. Önemli olan insanın kendi değerini bilmesi, yaşamın güzel olduğu kanısına varmasıdır. Umuda ve güzelliğe inanan herkes kendine sonunda iyi hisseder.

Şimdi yok oluşların kıyısındayım. Oradan oraya savruldum hayatım boyunca. Ama artık durgunlaştım. Düşündükçe nedenini anlıyorum yaşadıklarımın. Olmayacak duaya amin, değmeyecek insanlara eyvallah demişim. İçimin kararması, insanlara güvenmeyişim hep bundandır bilirim. Ama beni yalnızlığa, depresyona sürükleyen hiç kimseyi affetmeyeceğim.

Yanımda kimseyi istemiyorum. Benim için yapacağınız her şeyi reddediyorum. Zamanında yalnızlıkla boğuşurken yanıma hiçbiriniz uğramadınız. Ben bir ses, bir nefes duymak için can atarken kimse dönüp de nasılsın demedi. Şimdi ise gereksiz samimiyetinize hiç lüzum yok.

Adam bir kahve yaptı kendine, en acısından. Sandalyesini çekip pencerenin kenarına oturdu sonra. Kasvetli bir akşamdı, yağmur da vardı sonra. Yaşadığı tüm hayatı düşündü, kaybettiklerini. Şimdi ise kahvesi soğurken yapayalnız ve umutsuz kalmıştı. Kahve gibi soğuk , yağmur gibi akıp giden hayatını düşündükçe deliriyordu.

Çevremdekiler onlara küstüğümü düşünürken kimsenin depresyonda olduğumu anlamaması kırdı beni. Bari birisi çıkıp halimi hatırımı sorsaydı. Artık kimsenin gözünde değerim kalmadığını anladım. Zaten benim için de hayatın bir değeri yoktu. Bomboş akıp giden zamanda, yaşamak kadar boş olan sandalyeye bakakaldım.

Halimden anlayan da yok derdimi soran da. Aynalar bile artık bana küskün bakıyor. Kuşlar ötmüyor, çiçekler açmıyor, pencereme güneş doğmuyor. Sadece saatler ilerliyor. Belli ki benim içim ölmüş, ruhum gömülmüş; mekanları cennet olsun.

Daha fazlası için Felsefi Sözler

Uyursam her şey geçecek, hayatım yoluna girecekmiş gibi. Sanki uyanırsam hayatın gerçekleriyle yüzleşecekmişim gibi korkuyorum yataktan çıkmaya. Bir yüz görsem, bir insanı duysam kırılacakmışım gibi geliyor. İnsanların varlığı bile benim canımı yakmaya yetiyor. İncinmenin bu kadar kolay olduğu gibi bir dünyada yaşamak bile istemiyorum.

En zor sınavları atlattım ama sensizlikle başa çıkamadım. Sen olmadan yaşamaya çalışmak o kadar zor geliyor ki. Keşke yanıma gelsem, bir an önce kavuşabilsek. Sen bu dünyadan gittikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Ne evim ne hayatım ne de ben.

Bir köşeye çekilip tüm olanları tekrardan düşünmem gerek. Bu bir deniz kenarı da olabilir balkon da. Yeter ki yalnız kalayım. Her şeyi tekrar hatırlayıp kendime eziyet etsem de, yine yaşayarak neler atlattığımı bilmek beni daha güçlü yapacak biliyorum. İnzivaya çekildiğimde belki de hayatın bana neler sunduğunu far edeceğim.

Soğuyorum ve teker teker uzaklaşıyorum her şeyden; insanlardan, aynalardan, pencerelerden, yaşamaktan. Biraz mutlu olsam sonra yine bir hüzün çöküyor kalbime. Kendime mutluluğu da haram ettim sonunda. Oysa ki gülmeyi severdim, yaşamayı da.  Hayat beni depresif karamsar bir insan yaptığından beri nefes almaktan bile haz almıyorum.

Depresif Sözleri

Değer verdiğim herkes benden uzaklaştı. Kimi baş tacı ettiysem beni ayaklar altına aldı. Üstüne titrediğim kişiler, arayıp sormaz oldu. Ama artık kendim için yaşamam gerektiğini, insanları düşünerek kendime saygısızlık ettiğimi yeni fark ettim. Onları düşünmek, değer vermek sadece şımartıyormuş. Vefalı insan kalmamış bu devirde, herkes nankör olmuş.

Geçmişte yaşamak seni depresyona sürükler. Bırak artık düşünmeyi. Olan oldu, geçen geçti ve giden de gitti. Hayat devam ediyor ve sen de hala yaşıyorsun. Ders al yaşadıklarından ve yeni gelen her güne gülümseyerek başla.

Tek başına çıktığın bu hayat yolunda tecrübe ettiğin her şey senin için bir kazançtır. Hiç kimseye ihtiyaç duymadan yaşamak için tecrübelerinden ders çıkarmalısın. Karalar bağlayıp neden ben yalnızım diyerek kendine acımaktan, depresyon hallerine girmekten vazgeç artık. Bu hayat sen varsın diye yaşanıyor ve kimse olmasa da korkmadan ilerleyebilirsin. Zirvenin tek kişilik olduğunu sakın unutma.

İnsan depresyona girdiğinde umudun yerini acı, gülümsemenin yerini tebessüm ve mutluluğun yerini gözyaşı alıyor. Her şey karanlıklaşıyor. Yavaş yavaş bir soğuk başlıyor tüm dünyaya karşı. Artık yaşamanın, uyanıp işe ya da okula gitmenin, yemek yemenin bir anlamı kalmıyor. Dipsiz bir çukurda, ufak nefeslerle geçiyor günler.

Bunca zaman yalanlarına, inadına, nazına katlandığım insanlar bırakıp gidebiliyorsa beni, artık ne önemi kalır ki sevmenin. Yanındayım diyen insanlar beni bu yalnızlığa ittiyse kime güveneceğim şimdi ? Ailem için işe yaramaz, sevdiğim için gereksizim. Herkes değişmemi istiyorsa neden yaşıyorum ki ? Kimse beni olduğum gibi sevip, kabul etmeyecek mi ?

Eğer yalnızsan bir türlü ısınamazsın. Soğuk gelir hava yaz ortasında bile. Kimsesiz hissettiğin için kendinden de soğursun artık. Tek başına gezersin tüm sokakları. Kanepede uyursun, kahve içsen kimse eşlik etmez sana. Yalnız olduğunu en çok da uzanmadığında sırtını kaşıyacak kimse olmadığında fark edersin.

Artık kimse beni dinlemiyor. Herkes kendi derdinin peşine düşmüş. Gelin diyorum gelmiyorlar; bağırıyorum, ağlıyorum, dizlerime vuruyorum ama kimse duymuyor. Bir pencerenin önünde kahroluyorum güneşin her batışında. Bir günüm daha geçti bir tanıdık ses duymadan diyorum. Her gün güneş ufuktan batarken, hayallerimin de suya batışını seyrediyorum. Anladım ki yalnızlık kaderimmiş.

Depresyon sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın