Bayrak Sözleri

bayrak sözleri

Bayrak sözleri yazımızda Türk bayrak sözleri, tüyleri diken diken eden bayrak lafları ve bayrak ile ilgili sözler bulabilirsiniz.

Bayrak Sözleri

Bayrak bir ülkenin kanını taşımazsa eğer, bayrak yapmaz onu üzerindeki renkler. Anlı şanlı Türk bayrağının rengi uğruna dökülen kanlardan gelir. Yeri geldiğinde tüm bu vatan evlatları, o bayrak uğruna hiç düşünmeden canını verir.

En kutsal, en özel, en eşsiz varlıktır o. Dalgalandıkça yürekleri titretir, hissi duyguları uyandırır o. O bayrak ki; kalplerimizde en güzel yerdedir.

Bayrak olmazsa o ülke de var olmaz. Milletin simgesidir, ülkesi için verdiği emeklerdir. Bayrak için atar bu kalpler, o bayrağı göklerde dalgalandırmak için cephede savaşır askerler.

Gençliğe verilecek en büyük öğüt, bayrağına sahip çıkması olmalıdır. Ülkesini seven, vatanına milletine bağlı olan herkes, önceliğini bayrağı yapmalıdır.

Her evde dalgalanırken kırmızı bayrağım, anlarım ki bayramdır günlerden. Birliğimizin ve beraberliğimizin simgesidir her evden dalgalanan bayraklar. Böyle bayram olur, böyle yaşanır sevinçler.

Şehit düşen evlatlarımıza bir borcumuzdur bayrağımıza sahip çıkmak. O kanlar, bayrak uğruna dökülmüştür. O canlar, bayrak uğruna göçüp gitmiştir. Nice şehitlerimiz anısına sıkı sıkı sarılmalıyız bayrağımıza.

Can dediğin bugün var bugün yok. Oysa bayrak sonsuzluktur. Bayrak o milletin en kutsalıdır. Öyleyse tüm canlar feda olsun anlı şanlı Türk bayrağımız için.

Çocukluk ve gençlik dönemlerimiz, okul törenlerinde bayrağın göndere çekilişini izlemekle geçti. İstiklal Marşı’nı söylerken dalgalanan o bayrak, hep içimizi titretti. Bayrak şiiriyle gözlerimiz doldu yeri geldiğinde. Bayrak sevgisiyle yetiştik biz, artık bu sevgi ölene dek bizimle.

Bayrağımız için can veren askerlerimiz için Asker Sözleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Varlığımı Türk varlığına armağan etmişim, gerekirse canımı yoluna feda ederim. Bayrağım uğruna hiç düşünmeden en önde savaşırım, ölüme giderim. O bayrak ki; göklerde dalgalanmaya lâyıktır.

Öğretmenimiz tahtada ders anlatırken, duvarda asılı olan Türk bayrağına takılırdı bazen gözüm. İçim ürperirdi, gözlerim dolardı kimi zaman. İçim vatan sevgisiyle dolardı. Okul yıllarımdan, en çok bu anları özledim.

Bizim bayrağımız diğer ülkelerin bayraklarıyla kıyaslanamaz. Hiçbiri uğrudan dökülen kanları simgelemez çünkü. Cephede savaşan gencecik askerlerin kanlarının renginden almamıştır hiçbiri rengini. Türk bayrağının kırmızısı gibi kutsal değildir hiçbirinin rengi.

Canımız feda derken şaka yapmadık. Bayrağımız uğruna canımızı hiç düşünmeden feda ederiz yeri geldiğinde. Bu vatanın evlatları olarak, ecdadımıza en büyük borcumuzdur bayrağımızı korumak.

Bir ülkenin bayrağı, yalnızca birkaç rengin bir araya gelmesi değildir. Olamaz! O ülkenin en kutsalıdır. Geçmişidir. Tarihidir. Savaşlarıdır. Uğruna feda olan canlarını simgeler. Her zaman göklerde dalgalanmalıdır.

Bayrağımla renklensin her yer. Bugün bayramsa eğer, kırmızı bayrağımı görmeliyim nereye dönüp baksam. Bu ülkenin rengidir kırmızı, bu ülkenin bayrağıdır Türk bayrağı.

Başka bir ülkede yaşayamam. Nedeni ise bayrağımı göremeyecek olmamdır. Öyle bir bağlılıktır ki bu; dünyaları verseler de mutlu olamam bayrağımın dalgalandığını görmeden. Onsuz yaşayamam, o yüzden ülkemi bırakıp da hiçbir yere gidemem.

Bayraksız bir millet düşünülemez. Her milletin bir geçmişi vardır. Her milletin geçmişte verdiği savaşları ve şehitleri vardır. Bu geçmiş ise bayrağı verir o millete. Tarihini anlatan bir simgedir âdeta.

Bayrağımın kutsallığını yüreğime kazıdım bunca senedir. Ne zaman bir yerde dalgalanan bir Türk bayrağı görsem tüylerim diken diken olur. Ne zaman bayrağımı aklıma getirsem, gururdan gözlerim dolu dolu olur.

Bayraksız biz, biz olamayız. Yarım kalır bir yanımız, bağlılığımızı sağlayamayız. Yani iyi ki var bayrağımız, iyi ki dalgalanıyor göklerde, iyi ki bizimle…

Her 23 Nisan’da tatlı bir telaş başlardı okulumuzda. Öğretmenler, öğrencilerini bayram töreni için hazırlardı. Bayraklar tutuşturulurdu minik ellerimize. Coşkuyla sallardık o bayrakları, en güzel 23 Nisan şarkılarını söylerken. Ne güzel günlermiş diyorum şimdi, iyi ki yaşamışız o bayrak sevgisini.

Bayrak sevgisi içimize aşılanan en büyük sevgidir. Öyle derinlerdedir ki; hiçbir güç o sevgiyi alamaz, yerinden oynatamaz. Bayrak sevgisi, vatan sevgisi demektir aynı zamanda. Millet sevgisidir, bu topraklara olan bağlılıktır, Mehmetçiğe olan minnettarlığımızdır.

Her ülke, bugün var olmasını geçmişinde verilen mücadeleye borçludur. Bizim ülkemizi de bugünkü haline getiren, geçmişte verdiği üstün mücadeleler olmuştur. Kurtuluş Şavaşı’nda dökülen o kanlar olmasa, bu milletin hali nice olurdu. O yüzdendir bu bayrak sevgisinin büyüklüğü. Mücadelenin simgesi olduğu, geçmişteki savaşları ve zaferleri hatırlattığı içindir.

Bayrak sadece göndere yükselen bir kumaş parçasından ibaret değildir. Simgelediği değerlerdir onu bayrak yapan. Kalbinde vatan sevgisi olan herkes için özeldir ve kutsaldır. Bayrağını görünce saygı duyan kişi, vatanını gerçekten seven kişidir. Çünkü bayrak demek, aynı zamanda vatan demektir.

Çocukken daha güzeldi sanki bayramlar. 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim gibi bayram günleri için birçok hazırlık yapılırdı. Şiirler ezberlenir, sınıflar bayraklarla süslenirdi. Tören için herkes özenir, günler öncesinden hazırlıklar yapardı. Okulla birlikte güzeldi o bayramlar.

Okul yıllarıma dair en büyük özlemim bayrağımızı göndere çektiğimiz törenlerdir. Her pazartesi bahçede toplanıp, İstiklal Marşı’mızı okurken bayrağımızı göndere çekişimiz hep aklımdadır. Özlemle hatırlarım o güzel günleri ve bayrağımızın gönderde dalgalanışını.

Bayrakla bütündür bir millet. Bayrağı olmadan düşünülemez, millet olduğunu ifade edemez. Bayrağın kutsallığı işte buradan gelir. O milleti millet yapan bayrağıdır, çünkü uğruna dökülen kanlar vardır. Milletin gururudur, birlik ve beraberliğinin simgesidir.

Ne zaman bir yerde bayrağımızın dalgalandığınız görsem, istemsizce gözlerim dolar. Vatan sevgisini en derinlerde hissederim. Bayrağımızı görmek sonsuz bir gurur yaşatır bana. O gururla ve vatan sevgisiyle dolar gözlerim.

Atatürk’ün emaneti kırmızı bayrağımızı, sonsuza dek göklerde dalgalandırmaya and içtik. Yeminimiz onu sonsuza dek yaşatmak oldu. Göklere yükseltip dalgalandırabilmek için bu vatanın bekçisi olduk. Atatürk’ün emanetini devralan bu gençlik olarak, bayrağımıza en güzel şekilde sahip çıktık.

Tüm balkonlara bayraklar asıldığında, bayram gelmiş demektir benim güzel ülkeme. Çocuklar en güzel giysilerini giyer bu bayramlarda. Ellerine küçük bayraklarını alırlar, anne ve babalar onların gösterilerini izlemeye gider. Ne güzeldir ülkemizin bayramları.

Bu topraklar kolay kazanılmadı. Nice şehitler verdik, nice analar gözü yaşlı kaldı giden evlatlarının ardından. Kanla yazıldı bu ülkenin tarihi. Bayrağı da rengini uğrunda dökülen kanlardan aldı. İşte bu yüzdendir gönüllerimizdeki yeri.

Atam sen rahat uyu. Bu bayrak Türk gençliğine emanettir. Bizler bu ülke için, bu bayrak için buradayız ve onları hep yaşatacağız. Bayrağımız için canımızı vermemiz gerekse, bir an bile tereddüt etmeyeceğiz. Bayrağımız bize emanettir, sen rahat uyu.

Ülkelerin bayrakları, o ülkenin en önemli simgesidir. Üzerinde yaşayan milleti ortak bir paydada buluşturur. Milleti, gerçek anlamda millet yapar ve birbirine bağlar. Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kurar. Dünüyle bugünüyle kutsaldır tüm bayraklar.

Bayrağa saygı duymak önemlidir. Öyle ki, bu milletin evlatları bayrağın yanından geçerken kayıtsız kalamaz. Öpüp başına koyar o kutsal bayrağı. Öyle sever, öyle gönülden bağlıdır…

Bu ülkenin evlatları için kırmızı sadece bir renk değildir, ifade ettikleri çok daha ötedir. Kırmızı demek, bayrak demektir bizler için. O nedenle yeri başkadır kırmızının.

Bayrağım için gerekirse hiç gözümü kırpmadan savaşırım, hem de en ön cephede. O bayrak ki; onun için fedadır tüm canlar.

Bayrak sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın