Baba Sözler

baba sözler

Baba sözler yazımızda sağlam baba sözleri, anlamlı sert baba lafları ve bir birinden kral baba yazıları bulabilirsiniz.

Baba Sözler

Evet, sen benim izlediğim en güzel manzaralardan birisiydin, ama artık herkesin izleyebileceği ucuz bir kıyısın.

Sana şu ana kadar yazmış olduğum ve söylemiş olduğum cümlelerden hiç usanmadım. Ama en azından birisinden de haberin varmış gibi davransaydın be gülüm.

Bir söz vardır her şeye zamanla alışıyorsun diye. Ama hiç bitmez ki bu çile. Çünkü zaman geçmişin ilacı be gülüm geleceğin değil.

Eğer ki uçmak en sevdiğim şey diyorsan uçarsan düşme tehliken olduğunu da bilmelisin. Önemli olan uçmayı sevmek değil önemli olan uçmaya cesaret edebilmektir.

Eğer ki sana zarar veren insanları kendinden uzaklaştırmaz isen, kendin bitersin de farkına varmazsın. Bu nedenledir ki kendin gibi olmayan insanları çevrene sokma, çevrene girmişlerse bile sen yoluna ben yoluma diyebilecek kadar akıllı ve cesaretli olmayı bil.

Hayallerim dediğin ve çok uğraş verdiğin şey gün gelir nefret ettiğin şey olur. Ama önemli olan farklı bir yerden yoluna devam etmen gerektiğini bilmektir. O yüzden şunu unutma! Hayallerinin olmaması senin benliğinden daha önemli değil. Önemli olan hayaller değil kişinin kendini gerçekleştirmesidir.

Ne zaman haklı olduğumu hissetsem susmam hep konuşurdum. Lakin artık usandım. Haklı olduğumu düşündüğüm anda ağzımı açmam susarım. 

Çalışmaktan çekinmeyin. Can sıkıntınız gider, cebinize para girer ve hayatla ilgili tecrübe kazanırsınız.

Mutluluğu herkes ile paylaşman mümkün derler. Asla öyle değildir. Sadece aile ve çevren ile paylaşmalısın. Diğerleri mutluluğunu emer. Hiç kalmaz. Mutsuz olursun sonra.

Baba sözler gibi sözler arıyorsanız Ağır Sözler yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer bir oyun oynuyorsan o oyunda köle olan sen bile olsan oyunun hakkını ver ve kimsenin ekmeğine ve hakkına girme.

Herkesle iletişim kurmayı ve empati yapmayı bil. Ama herkesle arkadaşlık yapma. Herkes senin gibi değil. Frekans farklılıkları ileride başını çok ağrıtır. Daralırsın ve nefes alamaz hale gelirsin. 

Nasıl bir kola şişesinin kapağı başka bir şişenin kapağını olmuyor ve onu kapatmıyor ise, sen de senin gibi olmayan insanların seninle iyi vakit geçirmelerini bekleme ve onlarla asla samimi bir arkadaşlık ilişkisi içine girme. Yanlış kapağı deneyip kolayı kapatamazsan asiti kaçar. Bozulur ve eski halinden eser kalmaz.

Dünyadaki tüm insanlara gülün ve onlara iyi yanlarınızı gösterin derler. Ama bilmezler ki bazıları iyi niyeti kendi karaktersiz egosu içi sana karşı kullanırlar. O yüzden güldüğün ve iyi niyetli olduğun kimseyi bil öyle hareket et. Üzülen sen olma.

Senin karakter ve duygularınla bağdaşmayan işleri hayal edinme kendine. Hayallerin duygu ve aklınla paralel hareket etmeli ki gerçekten sevdiğin şeye ulaşabilmekte başarılı olabilesin.

Yaşadığın yerden kaçmak istersin bazen. Daha iyi bir yaşam standartı ve refah için. Ama şunu bil ki yaşadığın yeri cennet yapamıyorsan gittiğin yer de cennet olmaz. Orada da cehennemi yaşarsın.

Çarkıfelek gibidir insanlar. Bazen, “Keşke güneş olsa soğuktan nefret ediyorum” der. Bazen de yine aynı kişi, “Keşke kış olsa sıcaktan daraldım artık. Yeter.” diye de isyan eder. Bilemezsin insanı, ne yapacağını kestiremezsin. Kimi zaman en sevdiğinden nefret eder. Kimi zaman ise en nefret ettiğini sevmeye başlar.

Bilgili olmak çok önemli değildir. Önemli olan o bilgiyi nasıl ve hangi amaçlar doğrultusunda kullanabileceğini bilmektir. 

İnsanlar tarafından karşıdaki kişiyi parçalamaya tek bir söz yeter. Ancak o insanı tekrardan geri kazanmak için tek bir söz yeterli olmayacaktır. Yani sözcüklerle gönül kırmak kolaydır ancak sözcüklerle gönül kazanmak o kadar da kolay değildir.

Kendi hayatını kazanmayı bilmelisin. Kimseye muhtaç olmamalısın. Muhtaç olan kişi zincirlidir de farkına varamaz. Bu yüzden kendini iyi yetiştirmelisin.

Tüm dünyaya kendi kafan üzerinde oluşturduğun düşünce ve görüşler üzerinde bakmamalısın. Çünkü o zaman dünyayı olduğu gibi kendi doğal zenginlikleriyle değil de kendi kafanda kurduğun kadar fakir ve dar görürsün.

Baba Laflar

Karşıt olduğun şeyleri bu kadar dile getirmemelisin bence çünkü insan gün gelir karşıtı olduğu ve üstüne nefret ettiği şeyin kendisine dönüşür. Onu savunmaya ve onu yaşamaya başlar. Eğer ki insanlar buna şahit ise işte o zaman geçmişinle ilgili dedikodu başlar ve bu da doğal olarak senin hoşuna gitmeyecektir.

Çok büyük İşlere kalkışmak cesaret ister. Ama bu işlere kalkışmadan önce yapılması gereken en önemli şey kişinin bulunduğu konumdan ve çevreden rahatsızlık duymaya başlamasıdır. Böylelikle hayal kurabilir ve onu gerçekleştirmek için adımlar atabilir.

Başkalarıyla mutlu ve güzel ilişkilere alışmaktansa, kendi başına yaşarken edindiği güzel his ve mutlu olduğu o yalnız anlara alışmalı insan. Çünkü ölene kadar hayatının büyük bir bölümü insanın kendi dünyası içinde geçecektir. 

İnsan doğası gereği mutluluğu kendisinde olmayan şeyler de arar. Ancak asıl mutluluk çevremizde aslında bizi hep güldüren ve bize iyi hissettiren şeylerdir. O yüzden mutluluğu uzaklarda aramanız sizi zamanla sadece mutsuz edecektir. Ama çevrenizde sizi güldüren şeyler hep sizinle kalacaktır. Çevrenizde sizi mutlu eden şeyleri bulun ve onları asla bırakmayın.

Ne istediğini bilen insanlarla iş yapmaya çalışın. Çünkü ne istediğini bilen insanların bir hayalleri vardır ve bir iş yapmaya çalışıyorlarsa o işi hayali olduğu için yapmaya çalışıyordur. O yüzden o insanlarla çalışmalısınız.

Bu dünya üzerinde binlerce çeşit canlı yaşamaktadır. Bu canlıların çoğu öldürmek gerektiklerinde doğaları gereği başka bir canlıyı öldürmektedirler. Ancak insan kendi egosu için öldürebilen aslında en tehlikeli tek canlı türüdür.

Eğer vicdanı yüksek değerlere sahip biriysen ticaret yapamazsın. Çünkü ticaret yapabilmek için acımasız, vurdumduymaz ve empati hissini bilmeyen bir insan olman gerekir.

İnsanlar bir şekilde dünyaya geldiklerinde saf ve temiz olarak gelirler. Ancak insan hayat içinde yaşadıkları ve yaşayacakları karşısında ya saf ve temiz kalacak ya da kirlenecek ve kirletecektir. Önemli olan insanın çizgisini bozmamasıdır.

Eğer yaşamış olduğunuz yerde ahlaki kavramlar ve insani değerler ayaklar altında ise yaşadığınız yer bilim ve sanattan uzak kalmış demektir.

Sevgiden daha önemli karşıya verebilecekleriniz vardır. Onlarda anlayış, empati ve saygıdır. İşte bu üçü karşınızdaki kişiye kendi değerini gerçek anlamda hissettirecek olan olgulardır.

İnsanlar tarafından bazı edilen sözcükler gerçekten de çok güzel. Ama her insana etmemeli güzel söz insan. Edersin güzel söz ama sonra ya şaşırırsan.

Sessiz ve sakin olmak her zaman iyidir. Kimse seni bilmez. Issız bir ada gibi. Rüzgarı sakin ve huzur veren, kumu sıcak ve yumuşak olan, denizi ise tertemiz… İşte bu güzellikleri kendi içinde yaşamalı çoğu insan. Bahsetmemeli huzur veren rüzgarından. Bahsetmemeli yumuşak kumlarından ve tertemiz denizlerinden. Bahsetmesin ki kirlenmesin içindeki bu güzellikler. Eğer ki herkese gönlünü açık bir kapı eylersen, o kapıyı her çarpıp çıktıklarında da üzülmeyeceksin o zaman. Etme, eyleme kapat o kapıyı. Sen de kalmalı o söz ve hisler. Çünkü bilmelisin kendi değerini ve başkalarına bildirmemelisin.

Gün gelir devran döner diyorlar ama adaletim buna el vermiyor ki o günü bekleyeyim. İşte o nedenden dolayı o gün bugündür dostlar. Başkaldırmalı ya şimdi. Ya da hiç.

Baba sözler yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

“Baba Sözler” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın