Aile Sözleri

aile sözleri

Aile sözleri yazımızda sıcacık aile sözleri, mutlu aile paylaşımları, kısa canım ailem mesajları ve aile ile ilgili sözler bulabilirsiniz.

Aile Sözleri

Aile dediğin kasvete bulanmış gökyüzünde sen hissetmeden sana şemsiye olandır. Gökkuşağı açıyorsa mavili ufuklarda ailen yanında olduğu içindir ve unutma ki ailenden uzaklaştığın gün zemheri çemberine düştüğün gündür.

Yan yana iken kavga gürültü eksik olmasa da yokluklarında içinin burkulduğunu hissedersin bu kavrama aile denir. Aile olmayı becermek zor iştir. Biyolojik olarak annen baban kardeşlerin olabilir ancak aile kavramını sadece soyut bir sevgi ile oluşturabilirsin.

Sırtını koşulsuz şartsız yaslayabiliyorsan, ailene ve dünyaya karşı gelebiliyorsan, onlar yanındayken birçok rakibinden avantajlısın. Aile hayatının özü güveninin kaynağı ve yüzündeki gülümsenin sahibidir.

Kıymetim bilinmiyor, bana değer verilmiyor diye hayıflandığın olur ya sevimsiz kalabalıklarda ve için burkulduğunda sessiz çığlıklara sığınırsın. İşte bu zamanlarda en güvenli limana ailene yanaşmalısın. Şefkat dolu bir bakış bir sarılış seni iyi edecektir.

İlk kez düştüğünde onlar yanındaydı. İlk kez yürüdüğünde gülümsediler, mutlu oldular. Ağzından çıkacak bir kelime anne yahut baba demen için heyecanla beklediler. Ellerini sımsıkı sarıp onlara sarılmak için kahraman olmaya gerek yok. Ailene sevgini göstermen onlar için yeterli.

Mutlu bir aile olmanın bazı sırları vardır. Akşam yemeğinde bir arada olmak bunlardan biridir ya da pazar kahvaltısını beraber yapmak. Çünkü yenilen yemekten ziyade edilen sohbet bağları sıkılaştırır ve dertler, sevinçler, hüzünler ortaya dökülür. Aileyle yenilen yemek bir yemekten çok daha fazlasıdır.

Zor zamanlarınızda ailenizin yanında olun. Çünkü şüphesiz sizin zor zamanınızda arkadaşlarınızdan çok değerli dostlarınızdan göremeyeceğiniz desteği ailenizden göreceksiniz. Aile kavramı diğer kavramlarla kıyaslanamaz aile her şeyden üstündür.

Bir aileye ait olmak sizin toplumdaki kalitenizi, değer noktanızı, kariyerinizi ve hatta evliliğinizi belirleyecektir. Ailenizle ne kadar iyi iletişimde olursanız kendinize ve toplumunuza o denli yararlı bir birey olacaksınız.

Bir aile iyi bir çocuğu yetiştirir. İyi bir çocuk ise aradığı özgürlüğü güveni ve paha biçilemez sevgiyi ancak birbirine saygılı görüş ve fikirlere önem veren bir ailede bulabilir.

Aile olmanın sorumluluğu bir ülke yönetmeye eşdeğerdir. Çünkü her bir aile kendi nezdinde birer ülkedir. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen aile bireyleri zamanla bu ülkenin çökmesine sebebiyet verir. Aile en güzel sorumluluktur.

Daha fazlası için Kısa Sözler

Bir babanın ailesine sunabileceği en güzel hediye eşine gösterdiği sevgidir. Bu sevgiden nasiplenen çocuklar ileride eşlerine aynı şefkatle yaklaşarak mutlu nesillerin mimarı olacaktır. Şiddetle büyüyen çocuklar zamanla kendine ve çevresine zarar verir. Unutmayın ailede sevginin önüne geçebilecek bir duygu bulunmaz.

Çocuklarına sert davranan bir babanın ciddi olamayacağı tek yer torunlarıyla oynadığı yerdir. Torunlarına karşı gösterdiği o masum sevgi, her dedenin aile kavramına gösterdiği değeri gözler önüne sunar ve bizlere sevginin tüm sıcaklığını hissettirir.

Kardeş payı diye bir terim vardır ve bu terim kardeşler arasında paylaşılan yiyeceğin içeceğin eşit şekilde bölünmesinden türeyen bir terimdir. Kardeşler arasındaki sevgi bağı aile piramitinin temellerini örer ve kardeşler arasında ki bağ zamanla kaybolmadan yıllar boyu devam eder.

Ailenizle geçirmek yerine arkadaşlarınıza ayırdığınız bir saatin değerini, ailenizi kaybettiğinizde anılarla, fotoğraflarla ve videolarla kendinizi teselli etmeye çalışırken anlayacaksınız. Geç olmadan ailenize gereken değeri verin. Arkadaşlar da geçicidir, ancak aile öyle güçlü bir unsurdur ki yerini hiç bir sevgi bağı alamaz.

Sahip olduğun ailenin günümüzün modern yapısına uymadığını düşünerek onlardan utanıyor arkadaşlarınla tanışmaktan çekiniyorsun. Dokuz ay seni karnında taşıyan annen ve seni sağlıklı büyütebilmek için gece gündüz çalışan babanın, tüm çevrenden modern bir kalbi olduğunu fark ettiğinde pişman olacaksın. Aile değişime uğraması gereken bir misyon değildir. Aile sahiplendiğinde güzeldir.

Yeri gelir tüm tanıdıkların sana yabancı olur. Ancak yıllarca görmediğin bir aile bireyi senin sesini duyduğunda heyecana kapılır. Her gün telefon eder, karnın aç mı tok mu teyit eder. İşte bu gördüğün sevgiyi parayla satın alamazsın bu paha biçilemez bir olgudur.

Düzenli bir aileye sahip olmayan ülkelerin çok daha kolay işgal edildiği söylenir. Esasında ülke de bizim için kocaman bir ailedir. Ailene sahip çık ki vatanına sahip çıkasın. Aile değerleri bozulduğunda önce semtin sonra şehrin sonra ülken hezeyana uğrar. Çelik gibi sağlam bir bağ ile bağlan ki sana güç veren yegane duygu saf sevgiden ibaret olsun.

Yuvasını koruyan bir çift kuşa kim öğretti aile olmayı? Yavrularını büyüten, besleyen onlara kanat geren bir çift kuşa kim anlattı ailenin önemini? Kimse öğretmedi. Çünkü bu duygu içgüdü ile oluşur ve aile olmak içgüdüseldir sonradan kazanılamaz.

Bir çocuğun kaderini çizen etken sahip olduğu ailedir. Mutlu ve huzurlu bir ailede okulunda iş hayatında verimli olacak bir birey yetiştirirsin, şiddet ve öfke dolu bir ailede ise kendini sevmeyen kendine ve insanlara güvenmeyen içten içe sevgiye muhtaç kalmış bir çocuktan başka hiçbir şey göremezsin. Öyle bir aile kurmalısın ki yetiştirdiğin çocukların davranışlarıyla her gün bir daha gurur duyasın.

Aile sözleri yazımızın sonuna geldik.

Yazıyı Oyla post

Bir cevap yazın